29 martie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Sport Club, de senzatie!

Fotbal/ Liga a II-a: Sport Club, de senzatie!

Academica Clinceni- SC Bacau 1-5 (1-1)

Cei din urma au fost cei dintâi! Asa s-ar putea sintetiza deplasarea bacauanilor de la Sport Club pentru meciul de miercuri, de la Clinceni, cu Academica, din etapa a opta a play-off-ului ligii secunde. Plecati in ziua jocului, oamenii lui Cristi Popovici au ramas in drum, la Adjud, din cauza defectarii autocarului.

Ajunsi la Clinceni in “buza” partidei (de altfel, jocul a inceput cu o mica intârziere din aceasta cauza), Adascalitei si colegii sai au dat recital, invingând formatia gazda cu 5-1 si devansând-o in clasament.

Si asta in ciuda oboselii, dar si a faptului ca antrenorul bacauan a decis sa inceapa intâlnirea cu o garnitura compusa mai mult din rezerve precum Masella, Belecciu sau Grumezescu. Academica a deschis scorul contrar cursului jocului, in min. 16, prin Pham, insa rezultatul pauzei a fost egal, Grumezescu invingându-l un minut mai târziu pe portarul gazdelor, Iancu, printr-un sut lobat. la reluare, oaspetii s-au dezlantuit, pun ctând in alte patru rânduri prin Dumitriu (’52), Nemteanu (’54) Adascalitei (’78) si Gheorghiu (’90).

In urma acestei victorii clare, SC Bacau urca pe locul 4 in Seria I, la doua puncte de podium si se pregateste de ultimele doua jocuri din sezon: sâmbata, la Braila si weekendul viitor, acasa, cu Rapid. Ce va fi dupa, vom vedea! E clar insa ca aceasta echipa merita mult mai multa consideratie din partea autoritatilor locale. Sau nu?