28 martie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Cu "lanterna" in ochi

Fotbal/ Liga a II-a: Cu “lanterna” in ochi

SC Bacau- ACS Berceni 0-1 (0-1)

Sa elimini Craiova in Cupa României, sa urci pe locul 2 in campionatul Ligii a II-a dupa patru victorii consecutive si sa pierzi acasa, in fata ultimei clasate. Se poate? Ba bine ca nu!

Mai ales când joci asa cum a facut-o miercuri Sport Clubul: fara calitate si, in special, fara claritate. Bacauanii au fost orbiti de “lanterna rosie” a Seriei I, ACS Berceni inca din start. Nu trecusera decât sase minute de la primul fluier al arbitrului atunci când, la un corner executat de pe stânga de Cana, PATRASCU a inventat un super-vole cu stângul de pe linia de 16 metri, care a trimis balonul direct in vinclul portii aparate de B. Miron.

Uite asa a inceput meciul de pe “Letea” de la 0-1. Si uite asa era sa se faca 0-2 dupa alte sapte minute, atunci când Miron s-a opus salvator sutului expediat de Lungu din pozitie ideala. Pâna la pauza, tot Berceniul s-a aratat mai periculoasa. Cu Nicu Epaminonda fara gres in aparare, cu Alexandru Radu om de baza la centrul terenului, acolo unde masivul Ettien a imbinat inteligent forta cu abilitatea tehnica si cu “vârfurile” Lungu si Dobre bine infipte in inima defensivei bacauane, oaspetii au aratat ca ultimul loc nu e de ei. Si ca nu au venit in Bacau la ciupeala.

In min. 34, M. Neagu a finalizat imprecis un contratac, pentru ca in min. 36, sutul puternic expediat de Lungu sa fie deviat in corner. La pauza, straveziul Grumezescu (n-a câstigat niciun duel) a fost inlocuit de Andrei Pavel, insa lucrurile nu s-au schimbat prea mult in bine in jocul gazdelor. Asa cum nici introducerea lui Cosmin Neagu in locul lui Hurdubei (sters si mult prea nervos in jocul de ieri) nu a adus plusul de luciditate asteptat.

Bacauanii au continuat sa atace precipitat, primul lor sut pe spatiul portii aparate de goal-keeper-ul U19, Stoian venind de-abia in minutul 68, sub forma unei lovituri de cap trimisa central de Adascalitei. Acelasi Adascalitei a stat la originea celei mai periculoase faze de atac a SC-ului, vole-ul sau puternic de la distanta din min. 78 obligându-l pe Stoian sa respinga in picioarele lui A. Pavel, care se afla, din pacate, in ofsaid. Pâna la final, bacauanii nu au reusit sa se mai apropie periculos de poarta adversa, dar, la drept vorbind, ieri, remiza ar fi fost un rezultat mincinos. Sport Club pierde primul meci dupa o suita de sase victorii (intre campionat si Cupa), in timp ce Berceniul obtine primul succes din actualul sezon.

Sport Club Bacau: B. Miron- Ciuta, Lozneanu, Ursu, Druga- Sahru (’80 S. Vlad), Adascalitei, Dumitriu, Vraciu- Grumezescu (’46 A. Pavel), Hurdubei (’71 C. Neagu). Antrenor: Cristi Popovici.

ACS Berceni: Stoian- A. Radu, Epaminonda Nicu, Fâsie, Cana- M. Neagu, Ettien, Al. Radu, Patrascu (’90 Bardu)- V. Lungu (’80 C. MIhai), L. Dobre (’83 Ionica). Antrenor: Marin Dragnea.