24 aprilie 2024
SportVolei masculin/ Divizia A2: Saracutu ataca, studentii câstiga!

Volei masculin/ Divizia A2: Saracutu ataca, studentii câstiga!

Stiinta Bacau- CSM Suceava 3-1 (26-28, 25-22, 25-13, 25-18)

Se prefigura o victorie de trei puncte. Pronostic corect. Sâmbata, in penultima etapa a sezonului regulat din Divizia A2 la volei masculin, Stiinta Bacau s-a impus in fata CSM-ului Suceava. Cu 3-1, dar nu fara emotii. Succesul din runda precedenta contra Stelei, succes care i-a propulsat pe primul loc in clasamentul Seriei de Est, i-a facut pe studenti sa trateze oarecum de sus jocul cu Suceava.

Servicii aproximative, o preluare deficitara si atacuri fara forta si precizie: iata care au fost problemele gazdelor in prima jumatate a setului inaugural. Suceava, coordonata de inspiratul Sasu si având in Tanasa principalul realizator, a condus in permanenta pe tabela cu un punct, maximum doua, inainte de a se desprinde la 23-20. Final de set? Nici vorba! Cel de-al doilea time-out i-a revitalizat pe bacauani care, pe serviciul lui Razvan Purice si cu un Mario Draghici devastator atât in atac, cât si la blocaj au punctat de patru ori la rând, basculând rezultatul in favoarea lor: 24-23. De aici, bacauanii au avut trei mingi de set. Toate ratate!

Ce nu a reusit Stiinta, a facut Suceava, care si-a adjudecat setul cu 28-26. In actul secund, antrenorul gazdelor, Cornel Paduraru a mutat inspirat, retragându-l pe Vitelaru si aruncându-l in lupta pe Andrei Saracutu. “Universalul” bacauan a facut legea in setul doi (si nu doar in setul doi), buimacindu-si adversarii cu servicii din saritura si cu atacuri care au gasit mereu brese in defensiva suceveana. Stiinta s-a desprins la 21-15 si parea ca nu va mai avea emotii, dar sucevenii s-au apropiat la 23-21 anuntând un final de set asemanator cu cel din partialul de debut. Din fericire, un serviciu gresit al lui Tanasa (erorile la serviciu au abundat in tabara oaspetilor, Giurca si Hutuleac facându-se, in unele situatii, pur si simplu de râs) si un atac in diagonala al aceluiasi Saracutu au pus, insa, setul la adapost: 25-22 si 1-1 la general.

De aici incolo, pe teren nu a mai existat decât Stiinta. Care a facut spectacol, spre deliciul publicului, unul peste medie. Cu un Saracutu de neoprit (15 puncte in contul sau), cu un Draghici in nota obisnuita si cu un Roberto Lazar excelent la blocaj, echipa lui Paduraru a câstigat actul al treilea la o diferenta de 12 puncte, inainte de a pune capat meciului cu un 25-18. Si cu o victorie de trei puncte, conform graficului.

Stiinta: Achimescu (Saracutu), Draghici, Vitelaru, R. Lazar, Ocunschi, Purice (Cazacu), Ursache- libero.
CSM Suceava: Sasu, Gontariu (Tanasa), Giurca, Mihut, Hutuleac (Amariei), Petaru, Orasanu- libero.
Dan Sion

“Cel mai bun meci al meu”

MVP-ul jocului de sâmbata, Andrei Saracutu considera ca Stiinta nu avea voie sa cedeze un set contra Sucevei. “Asta era un meci care trebuia câstigat cu 3-0. Suceava este o echipa buna, experimentata, dar daca noi am fi jucat tot meciul la nivelul nostru, atunci oaspetii nu ar fi luat primul set. Este bine ca ne-am revenit si ca am luat toate cele trei puncte, ramânând pe primul loc in Seria de Est”, a declarat Saracutu, care a adaugat: “Cred ca este cel mai bun meci al meu din acest sezon. M-am antrenat foarte bine si mi-am asteptat rândul. In primul set, la 26 egal am ratat un atac, lucru care mi-a afectat putin moralul, dar reusitele din setul doi m-au repus pe picioare”.

Purice: “Suceava pune mereu accent pe primul set”
Razvan Purice a explicat in felul urmator deznodamântul primul act al jocului cu CSM Suceava: “Suceava este o echipa incomoda, care pune mereu accent pe primul set. La asta au contribuit si greselile noastre, insa important este ca ne-am intrat apoi in mâna. Obiectivul nostru ramâne promovarea si speram ca, beneficiind si de o pregatire buna in cele doua luni de pauza care vor urma dupa meciul cu Buzaul, sa il atingem”.

Urmeaza Buzaul

La finalul acestei saptamâni, voleibalistii Stiintei vor sustine ultimul meci al sezonului regulat. Astfel, sâmbata, 6 februarie, de la ora 12.00, studentii vor primi vizita Daciei Buzau. Dupa jocul cu Buzaul vor urma doua luni de pauza competitionala, Divizia A2 urmând sa continue cu turneul din perioada 8-10 aprilie, turneu premergator celui de promovare.