28 martie 2024
SportVolei masculin/ Divizia A: Doua la rând

VCM LPS Piatra Neamt- Stiinta Bacau 0-3 (-23, -17, -15)

Volei masculin/ Divizia A: Doua la rând

Voleibalistii Stiintei arata ca au prins gustul victoriilor. Si ca stiu sa câstige si “afara”. La o saptamâna dupa ce au dat de pamânt acasa cu scorul 3-0 de VC Caransebes, bacauanii antrenati de Corneliu Paduraru si Eusebiu Turcanu s-au impus in trei seturi si pe terenul “lanternei” VCM LPS Piatra Neamt.

Sâmbata, sub Pietricica, studentii au avut o singura cumpana: in setul de debut, atunci când au intrat cu handicap de trei puncte la cel de-al doilea time-out tehnic si s-au vazut ulterior condusi cu 20-22. Stiinta a intors rezultatul la 23-22, câstigând setul la limita.

Urmatoarele doua partiale au fost in intregime la mâna oaspetilor care se pregatesc miercuri de o confruntare-soc pe terenul campioanei en-titre SCMU U Craiova, echipa aflata, totusi, in regres fata de sezonul precedent.

La Piatra, Stiinta a inceput meciul cu gazdele de la VCM LPS in formula: Ivkovic, Somesan, Vitelaru, Cimili, Marinca, Csoma, Ghimes-libero. Au mai jucat: R. Lazar si Voinea.

Celelalte rezultate ale etapei a noua: Arcada Galati- SCM U Craiova (3-1), Unirea Dej- Tricolorul Ploiesti(1-3), U Cluj- Steaua (0-3), CSM Bucuresti- VM Zalau (1-3), VC Caransebes- Stiinta Explorari Baia Mare (3-2).