25 aprilie 2024
Top StoryVolei feminin, Divizia A1: Stiinta ramane "nasa" lui Dinamo

Volei feminin, Divizia A1: Stiinta ramane “nasa” lui Dinamo

Campioana Romaniei la volei feminin, Stiinta Bacau, continua sa o bata pe Dinamo pe oriunde o prinde.

Sambata, studentele si-au inhatat din nou marea rivala invingand-o cu 3-0 pe teren propriu in returul Diviziei A1.

Dupa un prim set castigat destul de clar, la 20, au urmat doua acte electrizante in care echipa lui Flrin Grapa a dat dovada de un plus de stapanire de sine.

In setul doi, Stiinta s-a desprins de la 21 egal la 25-22, pentru ca in partialul trei sa revina nesperat de la 22-24 la 28-26, cu Irina Radu, autoarea punctului de set si de meci.

“A fost un meci istovitor pe care chiar ma bucur ca am reusit sa-l castigam. De trei campionate Dinamo se chinuie sa ma bata dar nu reuseste”, a declarat antrenorul Stiintei, Florin Grapa.

De partea cealalta, antrenorul dinamovist Branka Gajic a primit interdictie sa discute cu presa din partea patronului sau, Marian Stefan, zis “Piticul”.

Dealtfel, “Piticul” nu s-a razboit doar cu jurnalistii ci, ca de obicei, furios din cauza infrangerii, a declarat razboi si arbitrilor: “Ne-ati mancat meciul!”

Stiinta revine in postura de lidera si se pregateste de un nou mare meci cu CSM Bucuresti.