25 aprilie 2024
SportVolei feminin / Divizia A1: N-a fost deloc usor!

Volei feminin / Divizia A1: N-a fost deloc usor!

Stiinta Bacau – Volei Alba Blaj 3-0 (25-22, 26-24, 25-11)

Stiinta Bacau si-a trecut in cont, sâmbata, cel de-al 14-lea succes stagional. Studentele s-au impus pe teren propriu cu 3-0 in fata revelatiei Alba Blaj, consolidându-si pozitia de lidera a Diviziei A1. Daca Stiinta si-a onorat statutul de lidera, in schimb echipa oaspete au confirmat faptul ca reprezinta revelatia actualului sezon. A rezultat un meci placut, cu doua prime seturi strânse si cu un al treilea dominat autoritar da capo al fine de bacauance.

Servicii gresite

Actul de debut a inregistrat o spectaculoasa revenire a Blajului de la 6-11 la 12 egal, dar si numeroase servicii gresite de ambele parti. La 14-14, Roxana Iosef si-a adus echipa in avantaj la capatul unei faze-spectacol, iar de aici incolo, Stiinta a stiut sa gestioneze in favoarea sa situatia din teren si de pe tabela. Atacul in urcare al Mihaelei Herlea a facut ca echipa lui Florin Grapa sa câstige setul cu 25-22.

Inspiratia lui Grapa

Partialul al doilea a avut un final-thriller. Stiinta a inceput ceva mai bine, dar Blajul a intors de la 3-5 la la 7-5 pe fondul atacurilor precise ale Bojanei Stojkovic. Alba Blaj a intrat la al doilea time-out tehnic cu un avantaj de trei puncte, ajungând apoi la 22-18. Inspiratia lui Grapa de a le introduce la serviciu pe Baltatu si, ulterior, pe Breban a permis Stiintei sa salveze situatia (si doua mingi de set), astfel incât tabela s-a oprit in final la un electrizant 26-24 in favoarea gazdelor.

Vâna Kamenovei

Setul al treilea a fost fara istoric. Cu bulgaroaica Kremena Kamenova in prim-plan (noua puncte realizate in acest act de final), Stiinta a condus in permanenta, câstigând cu 25-11 si realizând astfel a opta victorie consecutiva in campionat.
Stiinta Bacau: Miclea – Grigoruta, Kamenova, Rogojinaru (Baltatu), Herlea (Breban), Sobo, Iosef, Gaido (libero).
Volei Alba Blaj: Kapelovies, Stojkovic, Dudnic, Rusu, Sandic, Alexandru, Mastahac (libero). Au mai evoluat: Nitulescu, Roxana Lupu si Dobes.