25 aprilie 2024
SportVolei feminin, Cupa Romaniei / Victorie superba pentru Stiinta

Volei feminin, Cupa Romaniei / Victorie superba pentru Stiinta

Voleibalistele de la Stiinta Bacau au inceput anul cum nu se poate mai bine. L-au inceput cu o splendida vistorie cu scorul de 3-0 (24, 20, 18) contra liderei Diviziei A1, CSM Bucuresti, in partida disputata vineri seara, pe teren propriu, in prima mansa a sferturilor Cupei Romaniei.

Cu exceptie primului set, adjudecat la limita, bacauancele au dominat categoric intalnirea, nel;asand nici o sansa CSM.

“Intr-adevar am facut un meci foarte bun, insa trebuie sa recunosc ca daca nu am fi castigat primul set nu stiu ce s-ar fi intamplat. Am stat foarte bine la toate capitolele, si, in special, la blocaj”, a declarat antrenorul Stiintei, Florin Grapa.

La finalul partidei, bacauancele au organizat de acum traditionala tombola cu premii, premiul cel mare, o minge de joc cu autografele campioanelor fiind castigata de o micuta voleibalista, Stefania Munteanu (9 ani), eleva in clasa a III-a C la Scoala Mihai Dragan.

Returul cu CSM bucuresti va avea loc pe 18 februarie, in Capitala.

Pentru a se califica in semifinala Cupei, Stiintei ii este suficienta si o infrangere cu 3-2. In cazul in care Stiinta va pierde returul cu 3-0 sau 3-1, calificarea se va decide la “setul de aur”, ce se va disputa la finalul meciului de la Bucuresti.

Miercuri, 14 ianuarie, Stiinta va reveni in fata propriilor suporteri pentru jocul din Liga Campionilor contra azerelor de la Azeryol Baku.

Contra CSM, Stiinta a evoluat in formula: Moisa 4p (Novgorochenko), Rogojinaru 12, Haremciuk 6, Sobo 8, Lupu 10, Baciu 13 (I. Radu), Albu (libero).