28 martie 2024
SportViitorul nu e în C

Viitorul nu e în C

Învinsă cu 1-0 în manșa tur a barajului de promovare de Sănătatea Darabani, campioana județului Bacău, Viitorul Curița a pierdut sâmbătă, la Onești, și returul cu scorul de 4-3. În felul acesta, echipa antrenată de Costică Ene a ratat șansa de a accede, în premieră, în Liga a III-a

Bacăul pierde un nou „baraj” de promovare. Și, o dată cu acesta, posibilitatea de a-și mări numărul divizionarelor C, ajuns în această vară la pragul minim. Dupa retrogradarea Sport Clubului, toate speranțele pentru ca județul Bacău să aibă, în continuare, măcar două echipe în Liga a III-a se legau de Viitorul Curița. Învinsă în manșa tur a barajului de promovare, cu 1-0 de botoșănenii de la Sănătatea Darabani, Curița pornea cu prima șansă în returul programat sâmbătă, la Onești.

Numai că speranțele celor peste 1500 de suporteri care au populat tribunele stadionului „CSM” s-au dărâmat ca un castel de nisip. Echipa lui Costică Ene a fost învinsă și acasă, cu 4-3. Și asta după ce oaspeții au condus încă din minutul 10 cu scorul de 3-0, ca urmare a „triplei” realizate de Răzvan Cărăbuș în minutele 6, 9 si 10! „Am început dezastruos. Adversarii s-au dovedit mult mai pragmatici, în timp ce noi am avut nevoie de aproape jumătate de ceas pentru a ne reveni”, a admis antrenorul Curiței, Costică Ene. Come-back-ul gazdelor s-a materializat doar pe jumătate.

Prin reușita sa din min. 32, Socaciu a stabilit scorul pauzei (1-3), Irimia a înscris pentru 2-3 imediat după reluarea jocului, iar Corman a egalat în minutul 75. Curițenii aveau la dispoziție 15 minute pentru a mai marca două goluri și pentru a face un pas istoric pe scena eșalonului trei. Cele două goluri mult-așteptate nu au venit. A venit, în schimb, eliminarea injustă a lui Corman, pentru un al doilea „galben” la o fază care a stârnit furia gazdelor. „Jucătorul meu a fost faultat la 17 metri de poarta lor, însă arbitrul, în loc să dicteze lovitura liberă pentru noi, l-a sancționat pe Corman cu un avertisment pentru simulare. Cum era al doilea galben, a urmat cartonașul roșu. Acesta a fost doar un episod dintr-un lung șir de decizii luate împotriva noastră de brigada bucureșteană. Noi suntem o echipă mică, poate că am și deranjat, iar rezultatul s-a văzut”, a adaugat Ene.

Rezultatul, într-adevăr, s-a văzut. Și a fost în favoarea Darabaniului, Ghiorghiciuc înscriind în min. 82 golul victoriei pentru echipa antrenată de Radu Cașuba. Sănătatea Darabani promovează în C, Viitorul Curița continuă în Liga a IV-a, iar Bacăul rămâne cu o singură reprezentantă în eșalonul al treilea: Aerostar.

„Suntem dezamăgiți de faptul că am ratat barajul de promovare, dar nu descurajați. Sperăm ca aceșt eșec să ne facă mai puternici. Nu dezarmăm: la anul atacăm din nou promovarea în Liga a III-a, și sperăm ca atunci succesul să fie de partea noastră”
Costică Ene, antrenor Viitorul Curița

Revin „granzii”

Returul barajului de promovare în Liga a III-a a avut printre protagoniste câteva dintre echipele cu tradiție ale fotbalului românesc. Într-o atmosferă fantastică, de sorginte sud-americană, Petrolul 52 Ploiești a acces în eșalonul al treilea, la fel ca și Oțelul Galați (care a marcat golul promovării in min. 87), Farul Constanța sau „Alb-Negru” al Studenților Clujeni (fosta U Cluj).

Iată rezultatele returului, cu precizarea ca în paranteză au fost trecute scorurile înregistrate în tur: Petrolul 52 Ploiești- Dentaș Tărtărești 2-2 (3-0), Oțelul Galați- Unirea Mircești 2-0 (0-1), FC 2007 Gârceni- Victoria Traian 1-3 (0-4), Voința Săelele- CS Strehaia 8-0 (4-2), Farul Constanța- Pescărușul Sarichioi 1-0 (7-2), Lăpușul Târgu-Lăpuș – „Alb-Negru” al Studenților Clujeni 0-6 (0-8), Șoimii Lipova- Diosig Bihardioszeg 1-0 (6-1), Unirea Bascov- FC Avrig 1-3 (0-1), Voința Crevedia- Progresul Spartac 2-6 (3-0 la masa verde), Viitorul Ghimbav- Mureșul Rușii Munți 2-2 (2-0), Metalul Buzău- CS Amara 5-2 (4-0), Agricola Borcea- Dunărea Giurgiu 1-0 (2-2), ACS KSE Târgu-Secuiesc- Pro Mureșul Toplița 6-0 (3-0), Tractorul Cetate- Internațional Bălești 1-3 (1-2), AS Milcov- Viitorul Dăești 2-0 (0-0), Dumbrava Gâlgău-Almașului- Unirea 08 Tășnad 1-3 (1-2), Bucovina Rădăuți- ACS Dumitra 2-1 (0-0), Viitorul Curița- Sănătatea Darabani 3-4 (0-1), CSM Focșani 2007- Teiul Poiana Teiului 3-2 (1-2), Șurianu 1945 Sebeș- Viitorul Caransebeș 3-1 (2-1), ACS Ghiroda- Inter Petrila 3-1 (2-1).