29 martie 2024
SportVIDEO: Fotbal/ Liga a II-a: Burta goala, poarta plina

Sport Club Bacau- Gloria Buzau 4-0 (3-0)

Stadion: “Letea”. Au marcat: Vraciu (min. 3 si 45, din penalty), Tutu (‘6) si Dumitriu (’86).
Sport Club: Petrariu- Mihalachioae, Ursu, Lozneanu, Sascau- Adascalitei- Cainari (’74 Punga), Tutu, Luncanu (’69 Dumitriu)- C. Neagu, Vraciu (’55 B. Rusu). Antr.: Cristi Popovici.
Gloria Buzau: Stoicescu- Cl. Dumitrescu, Vlaicu, Danita, Ghita- Dedu (’52 Amet), G. Marcu- N. Popescu, Bobe (’77 Koprindzshiyski), Raduca (’75 Al. Ionita)- Palimaru. Antr.: Viorel Ion.
Arbitri: Omar Cristian Dumitrica (Craiova)- Ciprian Iovu, Iulian Brânza (ambii Botosani).

In ziua in care Sport Club Bacau a reusit, probabil, cel mai bun meci al sezonului, surclasând Gloria Buzau cu 4-0, antrenorul gazdelor, Cristi Popovici a vorbit mai putin despre fotbal si mai mult despre bani. Mai precis, despre lipsa banilor, care afecteaza din plin gruparea bacauana.

“Imi felicit jucatorii pentru ca stiu sa aiba rabdare si sa astepte banii care tot intârzie sa vina de luni bune. Practic, nu mai au nici bani de mâncare, ca sa nu mai vorbesc de motorina sau benzina”, a declarat Popovici la finalul meciului la care Sport Club nu a avut bani nici pentru a achita baremul de arbitraj.

Daca Popovici a vorbit mai mult despre bani, tehnicianul buzoienilor, Ion Viorel a vorbit doar despre bani, Gloria aflându-se, la rândul sau, intr-o situatie financiara disperata.

“Nu-mi pica bine aceasta infrângere, insa vina imi apartine in totalitate. Dupa victoria cu Braila, le-am dat jucatorilor doua zile libere, alegând aceasta varianta si pentru faptul ca nu puteam sa le asigur masa. Când câstigam, nu intru in vestiar deoarece nu am ce sa le ofer baietilor, iar când pierdem, nu intru in vestiar pentru ca nu am ce sa le reprosez in conditiile in care ei nu sunt platiti cu lunile. Sincer, nici nu stiu ce rost mai au aceste meciuri din play-off: plecam de acasa doar ca sa avem unde ne intoarcem”, a spus “Vioara”.

Si totusi, play-off-ul merita jucat. Mai ales daca vezi un fotbal precum cel practicat sâmbata, pe “Letea”, de Sport Club. Bacauanii au pornit ca din pusca, meciul incepând, practic, de la 2-0. Cu Neagu in postura de servant, Vraciu, in min. 3 si Tutu in min. 6 au facut instructie cu batrâna defensiva a Gloriei, care insumeaza, daca-l includem si pe portarul Stoicescu, nu mai putin de…173 de ani!

Dupa ce Tutu si Neagu au trecut in finalul reprizei pe lânga golul 3, acelasi Vraciu a dus scorul la 3-0 la ultima faza dinaintea pauzei, atunci când a transformat un penalty obtinut tot de el. Nici in repriza secunda, Gloria nu a reusit sa se apropie de poarta bacauana: niciun sut expediat de buzoieni in tot meciul, un adevarat record negativ. Bacauanii, in schimb, au mai marcat o data. Si inca ce gol!

Cu patru minute inainte de final, la centrarea de pe stânga a lui Sascau, Dumitriu a reluat din vole cu exteriorul piciorului drept, invingându-l pe Stoicescu pentru a patra oara. Daca burta-i goala, macar plasa sa fie plina!

Rezultatele etapei a saptea din play-off: FC Voluntari- Rapid CFR Suceava 4-1, Sport Club Bacau- Gloria Buzau 4-0, CF Braila- Academica Arges Pitesti 0-0. FC Voluntari este promovata matematic in Liga I.