24 aprilie 2024
SportUn, doi, trei, calare pe ei!

Un, doi, trei, calare pe ei!

Fotbal, Liga a II-a/ “Dubla” lui Hurdubei si penalty-ul transformat de Vraciu le-au adus bacauanilor cea de-a cincea victorie externa

Rapid CFR Suceava- Sport Club Bacau 0-3 (0-0)

Ce n-au reusit intr-un interval de doua luni, au izbutit in decurs de numai trei zile. Dupa o lunga perioada de seceta, bacauanii de la Sport Club au legat, in sfârsit, doua victorii in campionat. Doua victorii care ii readuc in play-off. Si ii mentin acolo si peste iarna; asta daca n-o câstiga azi Buzaul in Giulesti. Dupa ce miercuri a invins-o acasa, cu 2-1, pe Bucovina Pojorâta, sâmbata, SC Bacau s-a impus si la Suceava, contra Rapidului CFR, principala candidata la ultimul loc din play-off. Si nu a facut-o oricum, ci printr-un un 3-0 categoric!

Statistica spune ca e cea mai neta din cele cinci victorii externe reusite de bacauani in acest sezon. Daca pe tabela lucrurile au fost clare, in schimb pe teren ele s-au aflat in stand-by pâna inspre minutul 70. In acest rastimp, initiativa a apartinut gazdelor, insa fie interventiile lui Miron, fie imprecizia atacantilor suceveni au facut ca tabela sa ramâna in ton cu suprafata de joc: alba ca zapada. Oaspetii au avut si ei sansa de a deschide scorul in prima parte, dar le-a lipsit un atacant cu zvâcul lui Adi Hurdubei. Introdus la pauza in locul lui Dumitriu, Hurdubei a facut diferenta in mitanul secund, atunci când in doar doua minute a marcat doua goluri. Ambele, pe contraatac. Si ambele, de manual. Primul gol, cazut in minutul 70, s-a nascut dintr-aut sucevean si o recuperare a lui Mihalachiaoe.

Balonul a ajuns la Ignea care l-a “potrivit” pentru diagonala directionata de Adascalitei catre sprintul lui Hurdubei. Scapat singur spre poarta lui Niga, atacantul SC-ului l-a invins pe portarul sucevean cu un sut la coltul lung. La golul de 0-2 pe minge a scris, initial, “1-1”. Numai ca Miron si fundasii bacauani s-au facut zid la atacul prelungit al Rapidului CFR si, intr-un sfârsit, Corban a reusit sa scoata mingea din gramada, aruncând-o spre Ignea, pe banda dreapta.

Acesta a schimbat, inteligent, directia de joc, lansându-l pe Hurdubei, care, dupa ce l-a driblat elegant pe Ciobanu, a inscris printr-un sut precis. In minutul 77 a venit si golul trei, Vraciu transformând penalty-ul obtinut de Corban in urma unui duel cu Semeghin. Adevarul este ca, pâna la final, putea veni si golul de 0-4. Ba chiar si cel de 0-5! A ramas 0-3, suficient, insa, pentru ca Sport Club sa redevina “spaima deplasarilor”. Si spaima echipelor din judetul Suceava, contra carora a obtinut patru victorii din tot atâtea posibile.

Rapid CFR Suceava: Niga- D. Balan, Sava. S. Ciobanu, Semeghin- Golofca, Sumanariu, Sfrijan- Svichi, Vrabie (’67 Enciu)- M. Negru. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.
SC Bacau: Miron- Mihalachioae, Burca, Ursu, Sascau- Corban, Adascalitei, Dumitriu (’46 Hurdubei), C. Neagu (’74 Tutu)- Vraciu, Ignea (’75 Sahru). Antrenor: Cristi Popovici.
Dan Sion

Otelul, umilita la Pojorâta

Celelalte rezultate ale etapei a 17-a: Bucovina Pojorâta- Otelul Galati 4-0, Dacia Unirea Braila- ACS Berceni 3-0, Dunarea Calarasi- CS Balotesti 3-0, Academica Clinceni- Farul Constanta 0-1. Meciul Rapid Bucuresti- Gloria Buzau se joaca luni, 30 noiembrie, de la ora 18.00.

13 Ceahlaul P. Nt. 15 2 2 11 7-27 8p.

Programul etapei viitoare, ultima din 2015 (sâmbata, 5 decembrie, ora 11.00): Gloria Buzau- SC Bacau, Otelul Galati- Rapid CFR Suceava, ACS Berceni- Bucovina Pojorâta, CS Balotesti- Dacia Unirea Braila, Farul Constanta- Dunarea Calarasi, Ceahlaul- Academica Clinceni.

Prima de victorie: liberi pâna miercuri

Din cauza bugetului redus, in acest sezon bacauanii nu beneficiaza de prime de joc. Singura prima este cea de obiectiv: clasarea in play-off. Totusi, dupa victoria de la Suceava, Hurdubei si compania au avut parte de o recompensa speciala: trei zile libere, echipa urmând sa-si reia pregatirile miercuri. “Adevarul este ca dupa aceste doua victorii meritam un mic repaos. Mai ales ca si cu Pojorâta, si la Suceava am jucat pe terenuri foarte grele. Pica bine pauza deoarece marti este si Ziua României”, au marturisit jucatorii Sport Clubului. “Dinaintea jocului cu Rapid CFR le-am promis baietilor ca, in caz de victorie, vor avea liber pâna miercuri”, a declarat antrenorul Sport Clubului, Cristi Popovici, care a adaugat, mai in gluma, mai in serios: “Acum, ca sa fiu cinstit, daca cineva imi putea garanta ca vom câstiga la Suceava, le-as fi dat liber jucatorilor pâna sâmbata viitoare, urmând sa-i chem la teren direct la Buzau, pentru jocul cu Gloria”.

Curg suspendarile

Sport Club Bacau se confrunta cu probleme de lot in perspectiva ultimului joc oficial al anului, programat pe 4 decembrie, la Buzau, contra Gloriei. Astfel, Cosmin Neagu si Lucian Dumitriu au vazut la Suceava cel de-al patrulea cartonas galben si vor fi suspendati o etapa. Si stoperul Lozneanu risca sa stea pe margine la Buzau. Eliminat la meciul cu Bucovina Pojorâta, atunci când a primit “rosu” direct pentru fault de ultim aparator, “Lozi” nu a putut evolua la Suceava. In mod normal, fundasul bacauan ar trebui sa reintre impotriva Gloriei, numai ca in jocul cu Pojorâta, el a primit si un cartonas galben, al patrulea al sezonului. Cum suspendarile se cumuleaza (pentru eliminare directa, o etapa, iar pentru cumul de cartonase, alta etapa), Lozneanu nu ar avea drept de joc la Buzau. “Si eu stiu ca in astfel de situatii ramân valabile ambele tipuri de suspendare. Situatia se va lamuri miercuri, când va veni raspunsul de la Comisiile federale”, a precizat antrenorul SC-ului, Cristi Popovici.