25 aprilie 2024
SportTrei medalii de aur pentru CSM Onesti

Trei medalii de aur pentru CSM Onesti

Campionatul National de Atletism (juniori I) a adus noi rezultate de valoare pentru performerii atletismului de la CSM Onesti. Prof. Gheorghe Ardeleanu, antrenor la sectia de atletism de la CSM Onesti ne-a declarat:

”Participanta in cursa de 10 000 metri mars, Mihaela Puscasu a cucerit primul loc cu timpul de 49 minute 23 secunde, cel mai bun rezultat din cariera sa sportiva. Obtinerea acestui timp prefigureaza participarea sa la viitoarele competitii – Campionatul Mondial de Juniori, ce se va desfasura in SUA si Cupa Mondiala de Atletism, ce va avea loc in China”.

De notat faptul ca Mihaela Puscasu, care este eleva a Colegiului Sportiv „Nadia Comaneci” din Onesti, a cucerit detasat aurul la proba de 10 000 m mars, cu peste un minut in fata atletei care a sosit pe locul 2.

Intre rezultatele deosebite obtinute de atletii de la CSM Onesti la aceasta competitie nationala notam si medaliile de aur pe care sportivul Alexandru Terpezan le-a cucerit in probele de 100 m (cu timpul de 10 secunde si 61 zecimi) si de 200 m (cu timpul de 21 secunde si 31 zecimi).