29 martie 2024
SportStiinta nu moare, Stiinta e mare! FOTO & VIDEO

Stiinta nu moare, Stiinta e mare! FOTO & VIDEO

Handbal masculin/ Studentii au câstigat cu 23-19 (12-7) primul meci din faza I a play-off-ului, cu Minaur Baia Mare

“Stiinta nu moare, Stiinta nu moare”, au cântat handbalistii Stiintei Municipal Dedeman, urcati in tribune, laolalta cu super-publicul bacauan, la finalul victoriei de miercuri seara, contra Minaurului, in primul joc din faza inaugurala a play-off-ului Ligii Nationale. Stiinta nu moare, fratilor; in ciuda tuturor dificultatilor financiare care ii strivesc prezentul si-i compromit viitorul!

Mai mult, Stiinta MD lupta si da de pamânt cu vicelidera sezonului regulat si proaspata câstigatoare a Cupei României, Minaur Baia Mare! Curg semnele de exclamare, asa cum au curs si golurile in poarta baimarenilor.

Purtata pe sus de suporteri, echipa bacauana a inceput meciul de miercuri, de parca juca din nou finala retur cu HCM Constanta. Cu Rotaru si la constructie si la finalizare, cu un Bondar necrutator de la punctul de sapte metri si cu o aparare beton, studentii s-au desprins la 5-0 in minutul 9 si la 10-1 in min. 18. Nebunie! Dar stati asa, ca n-ati vazut inca tot! Minaur s-a clatinat rau, dar n-a cazut. Dimpotriva, a revenit in meci, construindu-si come-back-ul pe inspiratia lui Eklemovic si pe vâna lui Pribanic.

Ca sa nu mai amintim de apararea avansata si de interventiile lui Pop, care au tinut adversarul fara gol dat din actiune mai bine de un sfert de ceas, intre minutele 23 si 39. Condusi cu 12-7 la pauza, oaspetii s-au apropiat la un amenintator 15-13 in minutul 40 si apoi la 19-17 in min. 54.

Dar- nu-i asa?- Stiinta nu moare! Traieste prin golurile lui Bondar, Celestin si Rotaru, care o duc la 22-17, iar când arbitrii fluiera finalul tabela se aprinde si ea, incendiata de entuziasmul fanilor si al jucatorilor: 23-19. Rotaru bate in toba, ca un adevarat sef de galerie, in speranta ca splendida victorie isi va gasi ecou si pe holurile Primariei. Stiinta e mare! Si asa sa ramâna si pe viitor, indiferent ce se va intâmpla in returul de pe 6-7 mai, de la Baia Mare.

Stiinta MD: Erhan (13 intrev.), Tamas (2 interv.)- Iancu (1 gol), Rotaru (6), Bondar (6/ 5 din 7 m), Vartic (4), Celestin (3), Pinnonen (2), Câmpan (1), Paunica, Carali, Johannson.
Minaur: Pop, Tatai- Grasu (2 goluri), Pribanic (5), Fotache (2), Malmagro (1), Eklemovic (5/2 din 7 m), Sabau (3), Stegavik (1).