28 martie 2024
SportMinifotbal/ Cupa “Sarbatorilor de Iarna”. Golden Boys i-a dat "'Neata" lui Dani...

Minifotbal/ Cupa “Sarbatorilor de Iarna”. Golden Boys i-a dat “‘Neata” lui Dani Otil

Mai putini, dar mai buni. Acesta a fost principiul care a insotit organizarea celei de-a cincea editii a Cupei “Sarbatorilor de Iarna” la minifotbal. Desfasurata sâmbata si duminica, pe terenurile bazei Gepex Park, competitia a reunit la start primele trei clasate in Divizia de Bacau (Golden Boys, Coriolan, E Fix Body) si fruntasele altor campionate: Inter Conti Suceava, Taz Mannschaft Bucuresti, “Neata si Prietenii” Bucuresti, Fenix Piatra Neamt si Inter Traian Vaslui. Succesul a revenit gazdelor de la Golden Boys, care s-au impus in finala cu 2-1 in fata bucurestenilor de la “Neata & Prietenii”, echipa care ii are in alcatuire pe prezentatorul TV Dani Otil si pe trei dintre componentii nationalei României, multipla campioana europeana: Ursu, Vicente Toma si Brighiu. MVP-ul turneului a fost desemnat fostul divizionar A, Marius Dobos, care a marcat ambele goluri ale finalei ce a adus victoria lui Golden Boys. “A fost un turneu foarte reusit, cu meciuri care s-au ridicat la nivelul unei finale de campionat national”, a declarat portarul echipei Golden Boys, Gabi Cosa, care a fost si principalul organizator al competitiei.
Rezultatele celei de-a cincea editii a Cupei “Sarbatorilor de Iarna” Bacau:
Grupa A: Golden Boys- E Fix Body 7-3, Inter Traian Vaslui- Taz Mannschaft 1-2, Golden Boys- Taz Mannschaft 4-2, E Fix Body- Inter Traian 4-2, Golden Boys- Inter Traian 4-2, E Fix Body- Taz Mannschaft 7-1.
Grupa B: ‘Neata & Prietenii – Coriolan 4-1, Fenix Piatra Neamt – Inter Conti Suceava 4-3, “Neata & Prietenii- Inter Conti 4-3, Coriolan- Fenix 2-1, “Neata- Fenix 3-2, Coriolan- Inter Conti 1-2.
Semifinale: Golden Boys- Fenix 6-1, ‘Neata & Prietenii- E Fix Body 3-3, 5-4 dupa loviturile de la 7 metri.
Finala mica: E Fix Body- Fenix 5-4, 0-3 la masa verde deoarece bacauanii de la E Fix Body au folosit doi jucatori legitimati in Liga a II-a: Burca si Cainari.
Finala mare: Golden Boys- ‘Neata & Prietenii 2-1 (au marcat Dobos-2/ Ursu).