28 martie 2024
SportHandbal masculin / Un nou trofeu pierdut in fata Constantei

Handbal masculin / Un nou trofeu pierdut in fata Constantei

Desi au avut in fata probabil cea mai slabita formatie a celor de la HCM Constanta din ultimii ani, handbalistii de la Stiinta Municipal Dedeman Bacau n-au izbutit sa câstige primul trofeu din istoria echipei. ”Secretul” acestei noi infrângeri a constat in cele peste 20 de greseli nefortate, cadouri facute adversarilor, care au zis mersi si au luat Supercupa.

Stiinta a condus cu 2-1 (min. 6) si 6-5 (min. 15), dupa care echipa campioana a luat conducerea, iar bacauanii n-au mai reusit decât sa egaleze. Pe fondul unui arbitraj partinitor, care i-a avantajat in mod vizibil, constantenii s-au desprins la 10-7 in minutul 23, dar Stiinta a egalat in numai 2 minute. Cu toate acestea, Constanta a intrat la cabine cu 2 goluri avans, intr-un final de repriza in care arbitrii Din si Dinu au luat câteva decizii in compensatie.

Bacauanii au egalat pentru ultima data in minutul 42, la 16, datorita a doua goluri consecutive ale tânarului Vartic, dar din minutul 45, când constantenii conduceau cu 18-17, in tabara Stiintei s-a instalat degringolada. Au urmat nu mai putin de 11 minute fara gol inscris pentru gruparea pregatita de Mateo Garralda, campioana s-a desprins la 4 goluri, ecart care i-a oferit un final de joc linistit si o victorie meritata.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau a platit tribut prea multelor greseli personale, acolo unde italianul Tin Tokic a fost recordman. Numeroasele pase gresite au aratat ca relatiile de joc sunt inca departe de a fi puse la punct si poate ca data de 14 iulie a fost cam târzie pentru inceperea pregatirilor. Nu in ultimul rând, abordarea partidei cu un singur inter dreapta s-a dovedit falimentara, chiar daca tehnicianul spaniol nu recunoaste asta.

In pofida infrângerii greu digerabile, handbalistii echipei vicecampioane au datoria sa strânga rândurile, fiindca sâmbata dupa-amiaza, la Suceava, trebuie sa inceapa campionatul cu o victorie. Ar mai fi ceva: contestatia depusa impotriva folosirii neregulamentare de catre campioni a lui Mladen Rakcevic, dar asta n-ar putea aduce decât sanctionarea Constantei, nu si un trofeu care n-ar avea ce cauta in vitrina Stiintei.

HCM CONSTANTA – STIINTA MD BACAU 24-21 (13-11)

HCM CONSTANTA: Stanescu – Toma (8), Sadoveac (7), Stavrositu (3), Rakcevic (2), Somlea (2), Vujadinovic (1), Cutura (1), Adzic, Buricea, Baican. Antrenor: Zvonko Sundovski.
STIINTA: Tamas, Grigoras, Erhan – Vartic (5), Câmpan (3), Bondar (2), Rotaru (2), Johannson (2), Celestin (2), Tokic (2), Tarita (1), Paunica (1), Pinnonen (1), Iancu. Antrenor: Mateo Garralda.