29 martie 2024
SportHandbal masculin / Liga Nationala: Studentii, in plasa liderului

Handbal masculin / Liga Nationala: Studentii, in plasa liderului

Stiinta Bacau – Dinamo 42-23 (22-14)

Victorie reconfortanta la reluarea campionatului. Dupa trei saptamani de pauza in competitia interna, timp in care Romania a evoluat in preliminariile Euro 2014, “studentii” au reintrat in joc cu un succes lejer in compania penultimei clasate. Echipa bacauana a urcat astfel pe podium, plasandu-se in spatele liderului cu doua etape inaintea confruntarii directe programata peste zece zile la Sala Sporturilor.

Diferenta neta

In meciul de sambata seara nu s-a pus in niciun moment problema rezultatului. Nici nu avea cum, in conditiile in care diferenta de valoare dintre cele doua loturi a fost evidenta. In timp ce oaspetii au venit in Bacau cu numai 12 jucatori, gazdele au rulat toti cei 16 handbalisti de pe foaia de joc si au facut spectacol la reintalnirea cu propriii suporteri.

A revenit Tamas

Dupa ce au condus cu 2-5 goluri (6-4 ‘8, 9-4 ’11, 12-7 ’14, 13-10 ’17), elevii lui Eliodor Voica s-au distantat rapid in a doua jumatate a reprizei secunde (19-11 ’26) si au continuat sa puna gol dupa gol intre ei si adversari pana la final. In partea secunda, intre buturile Stiintei a intrat si Raducu Tamas, goal-keeper-ul care implineste 26 de ani pe 12 noiembrie revenind astfel dupa mai bine de jumatate de an de pauza.

In grafic

Intr-un joc cu o medie de peste un gol pe minut, cea mai mare diferenta a fost si cea care a inchis tabela, cand G. Bujor a finalizat o aeriana inaintea fluierului de final. “Acest meci care ar trebui sa ne avantajeze la reluarea campionatului. Au fost multe ocazii frumoase, faze bune de handbal, in ciuda faptului ca Dinamo a venit cu o echipa de copii”, a declarat antrenorul Eliodor Voica, subliniind ca “baietii nostri au aratat ca sunt profesionisti, lucru care ma bucura”.

Stiinta: Grigoras, Tevzadze, Tamas – Ghita (8, 2x7m), B. Voica (5), G. Bujor (5), Rotaru (4), Bondar (3), Dospinescu (3), Georgescu (3), Da Silva (3), Iancu (2), Ramba (2), Paunica (2), Novanc (1), Paius (1). Antrenori: Eliodor Voica, Stelian Bursuc.
Dinamo: Anghel, Hardau – Saulescu (6), Balus (5), Capota (4), Cojocea (2), Constantin (2, Grigore (2), Dedu (1), Dumitru (1), Vasile (1). Antrenori: Sebastian Bota, Ionel Ene.

Scorul sezonului

Victoria obtinuta de Stiinta Bacau in fata lui Dinamo reprezinta cel mai mare scor inregistrat in acest sezon. “Studentii” au batut astfel cu un gol precedentul record de eficacitate, stabilit in etapa a V-a (13 octombrie), in partida Potaissa Turda – “U” Cluj 41-23. De altfel, in palmaresul intalnilor cu Dinamo, handbalistii bacauani au mai bifat o serie de rezultate de proportii. In sezonul de toamna 2009-2010, Stiinta s-a impus cu un categoric 44-30, diferenta consemnata si in vara lui 2007 (41-27), la Cupa Municipiului Bacau, in momente in care pe banca lui Dinamo s-a aflat actualul antrenor al “studentilor”, Eliodor Voica. La polul opus, Dinamo le-a incurcat insa planurile handbalistilor bacauani cand le era lumea mai draga, invingandu-i acasa in februarie 2009 (26-29) si blocandu-le calea spre podium, sau stricandu-le Sarbatorile in noiembrie 2010, cand s-a impus 28-25 in ultima etapa dinaintea vacantei de iarna.
Alte rezultate din etapa a VII-a: CSM Ploiesti – “U” Cluj 35-28, Univ. Suceava – Univ. Politehnica Timisoara 27-22, Energia Pandurii Tg. Jiu- HCM Constanta 20-28, Potaissa Turda – CSM Bucuresti 29-26. Runda se incheie luni, cu intalnirea CS Caras Severin – HC Odorhei (ora 17.30 / Digisport 3).
Etapa urmatoare (17 noiembrie): HC Odorhei – Poli Timisoara, Dinamo – “U” Suceava, “U” Cluj – Stiinta MD Bacau, HCM Constanta – CSM Ploiesti, CSM Bucuresti – Pandurii Tg Jiu, CS Caras Severin – Potaissa Turda.