20 aprilie 2024
SportHandbal masculin / Liga nationala: Derby pierdut

Handbal masculin / Liga nationala: Derby pierdut

Handbalistii Stiinta Municipal Dedeman au inregistrat o noua infrangere in istoria derby-urilor cu HCM Constanta.

Vineri seara, in prologul etapei a 10-a din Ligas Nationala, studentii au fost invinsi pe teren propriu de echipa campioana cu 24-22 (12-10).

Cu un Laurentiu Toma irezistibil si cu portarii Stanescu si Popescu in zi fasta, oaspetii au condus in permanenta ostilitatile, singura data in care Stiinta s-a aflat in avantaj fiind in minutul 25, atunci cand Johannson a inscris pentru 9-8.

Cu toate acestea, bacauanii puteau obtine macar un egal, avand in vedere ca in minutul 58 Paunica a egalat pentru 22-22 iar un minut mai tarziu, la 23-22 pentru Constanta, aceluiasi jucator o s-a anulat un gol pentru ca ar fi calcat semicercul.

Totusi, victoria campionilor este perfect meritata, in timp ce jocul formatiei antrenate de Mateo Garralda scartaie serios la capitolul combinatii.