Georgiana Aniței, campioană europeană de cadete la triplusalt

0

Atleta bacauana Georgiana Aniței a cucerit, vineri, titlul european si medalia de aur în cadrul primei ediții a Campionatelor europene de atletism pentru cadeți de la Tbilisi, cu un rezultat de 13,19 m, reușit din ultima săritură, încă o dovadă a talentului excepțional al sportivei băcăuance antrenate de Cristi Nemțeanu, campioană mondială de cadete anul trecut la Cali (Columbia), în aceeași probă.

Medalia de argint a revenit slovenei Eva Pepelnak — 13,03 m, în timp ce medalia de bronz a fost obținută de Tene Cisse (Franța) — 12,79 m.

În finala de la triplusalt feminin a concurat și o altă sportivă româncă, Diana Ana Maria Ion, care a terminat concursul pe locul 6, cu 12,47 m.