24 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Totul intr-o repriza

Fotbal/ Liga a III-a: Totul intr-o repriza

Aerostar – Bucovina Pojorâta 3-2 (3-2)

Vineri, Aerostar si Bucovina Pojorta au oferit repriza sezonului. Una care, jucata pe cartea atacului si având complicitatea a doua aparari predispuse la poezie, a insumat cinci goluri si cel putin tot atâtea ratari imense. In formula Petrache- Pavel, Belecciu (min. 75 Ardei), Patriche, A. Popa- R. Gheorghe, Apostu, Ichim (min. 90 G. Popa), Artenie (min. 65 Scânteie)- C. Matei, Homneac (min. 85 Leonte), “aviatorii” au trecut si peste golul de 0-1 si peste cel de 2-2, ambele realizate de Sebi Rus in minutele 18 si 29. Cu R. Gheorghe inspirat la creatie, cu un C. Matei predispus la efort si, in special, cu un Homneac necrutator, echipa lui Giani Florian a obtinut o meritata victorie cu 3-2. Patriche a inscris pentru 1-1 in min. 20, reluând cu capul la cornerul executat de R. Gheorghe, iar “dubla” lui Homneac din min. 28 si 34 a netezit Aerostarului drumul spre victorie si spre locul 5. Deocamdata.

Rezultatele complete ale etapei a 21-a: Aerostar – Bucovina Pojorâta 3-2, Cetatea Târgu-Neamt – Ceahlaul II Piatra Neamt 1-3, FC Zagon – Bucovina Radauti 1-4, Sepsi OSK Sfântu-Gheorghe – CSM Pascani 3-0, Stiinta Miroslava- AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-1. Sporting Liesti si Petrotub Roman au stat.