19 aprilie 2024
SportFotbal / Liga a III-a: Revansa in mocirla

Fotbal / Liga a III-a: Revansa in mocirla

Sport Club Bacau – Rapid Suceava 2-0 (2-0)

Primul meci acasa din 2011, victorie impotriva echipei care a administrat in tur singura infrângere a SC-ului. Formatia manageriata de Ciprian Panait si-a valorificat avantajul terenului propriu pentru a-si lua revansa in fata sucevenilor de la Rapid Suceava, la capatul unui joc conditionat de suprafata mocirloasa pe care s-a desfasurat partida. Dincolo de reprizele demonstrative de lupte in noroi, gazdele au reglat conturile de la bun inceput, prin doua goluri rapide realizate in decurs de trei minute. Mai intâi a punctat Pricop (min. 15), finalizând o faza prelungita de atac printr-o reluare sub transversala. Urmatoarea reusita a plecat din gheata lui Gafita, autorul unui sut puternic de la 20 m la care goal-keeper-ul Pascal a respins in fata, oferindu-i pe tava lui Petrea golul de 2-0 (min. 18). Derulate intr-o nota de dominare a Sport Clubului, primele 45 de minute au fost urmate de o repriza in care raportul de forte s-a echilibrat, insa fara modificari pe tabela. Sport Club-ul a incheiat meciul in inferioritate, dupa ce Gafita a vazut doua cartonase galbene (’79), dar nici avantajul numeric nu i-a ajutat pe suceveni sa se apropie cu mai multa luciditate de golul de onoare.
SC Bacau: Satco – Banu, Adascalitei, Matei, Dobârceanu – Pintea (Geaman ’61), Bamba – Gafita, Petrea (De Grood ’90), Pricop (Miron ’74) – Dragan (Dediu ’82). Antrenor: Ciprian Panait.
Rapid Suceava: Pascal – Plamada, Breniuc, Hrimiuc, Spatar – Vaida (Barbir ’81), Ghiviziu – Golofca, Zaremba, Pascanut (C. Ciurla ’46) – Liutec. Antrenor: Ioan Radu.
Cartonase galbene: Patcanut (‘2), Breniuc (’27), Gafita (’71, ’79), Ghiviziu (’85), Geaman (’88).
Cartonas rosu: Gafita (’79).
Arbitri: Radu Danielenco – Gabriel Nutu, Andrei Mateescu (Ploiesti).

Dana Popa

Le place in noroi

Namolul de pe stadionul "Letea" este pe placul conducatorilor de la Sport Club. Cel putin asa sustine managerul Ciprian Panait, care a declarat, "cât se poate de serios" si felicitând oamenii responsabili cu ingrijirea suprafetei de joc, ca "mi-as dori ca terenul sa fie tot asa si peste doua saptamâni, la meciul cu FCM Bacau". Panait a ramas un monument al seriozitatii si când a explicat ca "eu sunt o echipa care bubuie mingea, ati vazut ca am dat doua goluri din intâmplare si am câstigat cu noroc. Pe mine meciurile in noroi ma avantajeaza". Intreg discursul antrenorului de la SC Bacau a fost elaborat, de altfel, intr-o coerenta desavârsita. "Pentru mine nu exista decât declaratii strict legate de echipa mea si de jocul pe care l-am facut eu, nu ma intereseaza ce se intâmpla la alte echipe", a subliniat Panait imediat dupa ce a comentat ca "in tur am pierdut la Suceava fiindca am fost mai slabi, insa o echipa care pe noi ne-a batut si ne-a pus la respect cu 3-1 nu cred ca e capabila sa ia patru goluri in 10 minute. Nu mi se pare normal ca o echipa care, dupa parerea mea, era cea mai buna din serie la inceputul campionatului si care a jucat cu noi cum a jucat, sa aiba asa o cadere inexplicabila. Si când spun cadere, ma refer la tot clasamentul, la tot campionatul, la tot turul". (D.P.)

Lipsa de pregatire

Antrenorul oaspetilor, Ioan Radu, a acuzat oboseala acumulata pe drumul efectuat in ziua meciului, dar si "terenul greu pe care am fost nevoiti sa jucam. S-a vazut lipsa pregatirii noastre in perioada de iarna, iar echipa nu s-a putut adapta la conditiile de joc. Gazdele s-au adaptat si au avut câstig de cauza, in timp ce noiam facut doar partial in repriza a doua ceea ce trebuia". (D.P.)