29 martie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Oldies but goldies

Fotbal/ Liga a III-a: Oldies but goldies

Sport Club Bacau- AFC Odorheiu Secuiesc 2-0 (1-0)

Sport Club Bacau e ca Danemarca ’92. Reunita si inscrisa in campionatul Ligii a III-a pe ultima suta de metri, gruparea finantata de doctorul Postolache joaca fara niciun fel de presiune. Si, ca atare, bate tot ce prinde. Dupa galopul de sanatate de la Valea Marului, din runda inaugurala, bacauanii au câstigat si primul meci de acasa, desfasurat sâmbata, impotriva Odorheiului, ceea ce le-a permis sa-si consolideze pozitia de lideri in Seria I.

Ce-i drept, Sport Club are si cu cine sa defileze. Haisan, Dediu, Lozneanu, Dobârceanu, Intuneric, Gheorghiu sau Boghian sunt jucatori care, in ciuda anilor (sau poate tocmai datorita lor) ar face fata cu brio si in liga secunda. Sâmbata, in victoria cu 2-0 contra Odorheiului, bagheta a fost preluata de “veteranul” echipei, Adi Gheorghiu. Mijlocasul ofensiv in vârsta de 35 de ani a marcat ambele goluri ale SC-ului antrenat de Gica Penoff si Bogdan Miron. Prima reusita a cazut repede, in minutul 3, atunci când, in urma unui corner de pe banda stânga, Gheorghiu a penalizat cu un sut din careul mic lipsa de reactie a fundasilor adversi.

Al doilea gol a venit si el la timp, mai ales ca Odorheiul incepea sa puna presiune, bara lovita de Nagy, la sutul-centrare din minutul 9 si ocaziile irosite de Szoloszi si Dan in finalul primei parti anuntând un mitan secund dificil pentru gazde. Numai ca la zece minute de la reluare, Gheorghiu a taiat elanul Odorheiului, transformând impecabil o lovitura libera de la 25 de metri procurata de Boghian si punând la adapost victoria echipei sale. Victorie care putea sa fie obtinuta la o diferenta si mai mare, daca in ultimele minute, nou-intratii Vladut Pavel (in doua rânduri) si Diaconu nu ratau ocazii mari cât roata carului. Ramâne pe data viitoare. Pentru “danezii” Sport Clubului, “Europenele” continua.

SC Bacau: Haisan- Lozneanu, Dima, S. Ichim- Dediu (’90 Diaconu), Intuneric, Gheorghiu (’85 Vl. Pavel), Dobârceanu- Tataru (’74 Gherman), Boghian (’68 B. Lupu), Flenchea.

AFC Odorhei: Tamas- Szolosi, Sambu-Niati, Demeny, Kicsi (’94 Kis)- Pal, Robert Balint, Raymond Balint (’77 Fodor), Dan- Nagy, Sambake.

Eliminari: Sambake (min. 85).

Gheorghiu: “Nu mai dadusem doua goluri de când antrena nea’ Ghita la Jiul”

In prima etapa a netezit drumul victoriei echipei sale in jocul de la Valea Marului. Sâmbata, pe “Letea”, Adi Gheorghiu a iesit din nou la rampa. Dublându-si portia de goluri si bifând alte trei puncte in contul Sport Clubului. “Adevarul este ca nu mai dadusem doua goluri intr-un meci oficial de vreo zece ani. Ultima «dubla» intr-un joc oficial am reusit-o la Vaslui, contra Jiului antrenat pe atunci de nea’ Ghita Poenaru. Pe atunci jucam mijlocas de banda si ajungeam ceva mai greu la finalizare. Acum, evoluez ceva mai avansat, in spatele lui Boghian si am mai multe ocazii de a marca”, a declarat “Ciulica” Gheorghiu, care spune ca locul 1 nu-i da vertijuri: “De ce sa ametim? Nu ametim deloc, vrem sa ne continuam seria buna, chiar daca vineri ne asteapta un meci greu la Miercurea Ciuc”.