16 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Cu sufletul la gura

Fotbal/ Liga a III-a: Cu sufletul la gura

Aerostar- Stiinta Miroslava 1-0 (1-0)

Aerostar a obtinut un pretios succes vineri, pe teren propriu, in etapa a cincea din Liga a III-a: 1-0 cu Stiinta Miroslava. “Aviatorii” puteau sa deschida scorul inca din prima repriza, insa in min. 11, Padovei a trimis in transversala, in min. 31, portarul Geoacas a scos de la radacina barei sutul lui Cr. Matei, pentru ca in min. 43, Tismanaru sa suteze incredibil pe lânga poarta dintr-o pozitie ideala.

La opt minute de la reluare, CRISTI MATEI a rezolvat partida, transformând penalty-ul obtinut de Ichim, care a fost faultat de Geoacas. Desi au avut si alte ocazii de gol (cea mai mare fiind ratata de Padovei, in min. 73), gazdele au stat cu sufletul la gura pe final, atunci când portarul Dragos Petrache (care s-a si accidentat grav la genunchi) a scos providential sutul lui Simion. Aerostar, care se va deplasa etapa viitoare, pe 3 octombrie, in fieful Cetatii Tg. Neamt, a utilizat garnitura: Petrache- Ardei, Patriche, Ichim (’70 Scânteie), Strat (’41 Belecciu)- St. Pavel, Apostu, Padovei (’90 R. Honea), Cr. Matei- Tismanaru, Homneac (’51 Artenie).

Celelalte rezultate ale etapei a cincea: CSM Pascani- Olimpia 2010 Râmnicu-Sarat 1-3, Sepsi OSK Sfântu-Gheorghe- Bucovina Radauti 1-0, Atletico Vaslui- Cetatea Târgu-Neamt 0-2, Inter Dorohoi- Sporting Liesti 0-1, Metalosport Galati- Petrotub Roman 2-2, FC Zagon – CS Panciu 1-1.