SportFotbal/ Liga a III-a: Avion la pamint!

Fotbal/ Liga a III-a: Avion la pamint!

Aerostar – Metalosport Galati 0-1 (0-0)

Aerostar e la pamint. Iar rezultatele sale sunt in aer! In acest debut de sezon al Ligii a III-a, “aviatorii” sunt marea deziluzie a Seriei I.

Invinsa in prima etapa, de “matricola” Sportul Chiscani, cu 1-0, echipa bacauanna a pierdut vineri, cu acelasi scor, pe teren propriu, meciul din runda secunda sustinut in compania Metalosportului Galati. Si ca tacimul sa fie complet, galatenii au jucat mai bine de o jumatate de repriza in zece oameni, ca urmare a eliminarii lui Oprea, din min. 66.

Mai mult, Metalosport a marcat unicul gol al jocului in min. 69, cind se afla deja in inferioritate numerica. Reusita de 1-0 i-a apartinut capitanului galatean Cirja, care, urcat in atac la o faza fixa, a gasit un culoar spre poarta lui Dornescu si a sutat plasat de la aproximativ 12 metri. Echipa antrenata de Misu Ionescu a facut un joc slab, fara nerv si fara idei.

De altfel, in 90 de minute, Aerostar a amenintat in doar doua rinduri buturile oaspetilor: in min. 54, cind, servit de Blanaru, Tudorache a sutat in portarul Jalba, iesit in intimpinare si in min. 54, cind, trecut pe post de servant, Tudorache i-a pasat in lateral lui Arteni, insa sutul acestuia afost scos cu piciorul de goal-keeper-ul galatean. Miercuri, Aerostar va primi vizita Liestiului, in Cupa, pentru ca etapa viitoare sa se deplaseze pe terenul celor de la Valea Marului.

Aerostar: Dornescu-Blanaru (’88 Padovei), Belecciu, Mihaes, Oanea- Vintu (’54 R. Istrate), Honea, Chirila, Artenie (’72 Scinteie)- Tudorache, Hurdubei.