Fotbal/ Liga a III-a: Avion la pamint!

11

Aerostar – Metalosport Galati 0-1 (0-0)

Aerostar e la pamint. Iar rezultatele sale sunt in aer! In acest debut de sezon al Ligii a III-a, „aviatorii” sunt marea deziluzie a Seriei I.

Invinsa in prima etapa, de „matricola” Sportul Chiscani, cu 1-0, echipa bacauanna a pierdut vineri, cu acelasi scor, pe teren propriu, meciul din runda secunda sustinut in compania Metalosportului Galati. Si ca tacimul sa fie complet, galatenii au jucat mai bine de o jumatate de repriza in zece oameni, ca urmare a eliminarii lui Oprea, din min. 66.

Mai mult, Metalosport a marcat unicul gol al jocului in min. 69, cind se afla deja in inferioritate numerica. Reusita de 1-0 i-a apartinut capitanului galatean Cirja, care, urcat in atac la o faza fixa, a gasit un culoar spre poarta lui Dornescu si a sutat plasat de la aproximativ 12 metri. Echipa antrenata de Misu Ionescu a facut un joc slab, fara nerv si fara idei.

De altfel, in 90 de minute, Aerostar a amenintat in doar doua rinduri buturile oaspetilor: in min. 54, cind, servit de Blanaru, Tudorache a sutat in portarul Jalba, iesit in intimpinare si in min. 54, cind, trecut pe post de servant, Tudorache i-a pasat in lateral lui Arteni, insa sutul acestuia afost scos cu piciorul de goal-keeper-ul galatean. Miercuri, Aerostar va primi vizita Liestiului, in Cupa, pentru ca etapa viitoare sa se deplaseze pe terenul celor de la Valea Marului.

Aerostar: Dornescu-Blanaru (’88 Padovei), Belecciu, Mihaes, Oanea- Vintu (’54 R. Istrate), Honea, Chirila, Artenie (’72 Scinteie)- Tudorache, Hurdubei.

Raspunderea juridica a comentariilor revine in totalitate autorilor. Inainte de a comenta, cititi Standardele comunitatii! Nu vom accepta comentariile rasiste, xenofobe, care indeamna la ura sau care incita la violenta. In cazul in care considerati ca un comentariu deja aprobat ar trebui eliminat, va rugam sa ne instiintati folosind acest formular.

11 COMENTARII

1. Cine a fost la meci a vazut ca Metalosport a dat gol la singurul sut pe poarta, iar Aerostar a avut si o bara in prima repriza + 2 ocazii de 1 vs 1 cu portarul, una din ele din 2m. Nu au jucat rau, cu exceptia gafei de la gol, dar nu par sa aiba nici o directie, combina binisor, dar cand se apropie de careul advers se pierd..

2. uffff,greu e sportul asta cateodata,domnule VCT, sunteti sigur ca ati fost pe Aerostar la acest meci????????senzatia mea e ca vorbiti din …carti, in prima repriza Aerostar a avut o jumatate de ocazie,la gol mingea a topait prin careu de 2-3 ori desi au fundasi inalti gol simplu,nimeni la blocaj,nu combina deloc,o sumedenie de pase gresite, chiar si simple preluari, dupa golul primit si acela cu Galatiul in 10 oameni au fost minute bune cand tot oaspetii au avut initiativa,sa mai spunem si despre arbitraj?hai sa o facem,eliminare gratuita a jucatorului galatean si mult peste acel 5% acordat de regula gazdelor, un joc fff slab mult sub nivelul ligii a III a,multi jucatori ai echipei gazda desi tineri nu se ridica nici pe departe la acest nivel.E adevarat ca au marcat oaspetii la singurul sut pe poarta dar gazdele au avut 3-4 pase la portar…..advers

3. Aerostar poate fi numita si usor ghinionista, daca tinem cont de bare in cele 2 meciuri, de faptul ca au primit golurile pe greseli proprii, dar asta cu om in plus acasa jumatate de ora si sa primesti gol in acest timp e de neinteles. O scuza ar fi putut fi faptul ca nu s-au format relatiile de joc, fiind un nucleu nou de jucatori, dar, pe partea cealalta, si galatenii sunt in aceeasi situatie. Cred ca trebuie sa mai avem rabdare cateva etape, poate explodeaza in joc, cand celelalte echipe mai obosesc. Daca nu, conducerea tehnica poate decide, deoarece sunt banii lor. Din ce se vede, nu cred ca si-au propus promovarea. Pe vremea lui Seche, intr-un anumit moment la SC, erau niste jucatori care tranteau rezultate, deoarece nu erau bani sa se plateasca performanta. Nu e cazul aici si acum, la inceput de campionat. In rest, Aerostar, se vede, e o echipa care promoveaza armonia, fair-play-ul pe terenurile de sport si sportul de placere.

4. Pe 9 septembrie, a fost actualizat site-ul “Sport Club Bacau – Wikipedia, the free encyclopedia”..

SC Bacau:
    Haisan, Sustac, Miron (si antrenor);
    Dediu, Lozneanu, Dima, S. Ichim, St. Neagu, Dobarceanu, R. Sascau (si antrenor secund), Ciubotaru;
    Tataru, Gherman, An. Intuneric, Cl. Filip, Flenchea, Zarzu, Antaluca. Gheorghiu;