28 martie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Aerostar, invinsa la Piatra

Fotbal/ Liga a III-a: Aerostar, invinsa la Piatra

Divizionara C Aerostar a pierdut cel de-al doilea joc de verificare din intersezon. Miercuri, bacauanii au fost invinsi cu 3-0 (3-0) la Piatra Neamt, de “lanterna” Seriei I din Liga a II-a, Ceahlaul. Toate cele trei goluri au fost marcate in primele 20 de minute, atunci când nemtenii antrenati de Stefano Maccoppi au profitat din plin de erorile din defensiva oaspetilor.

In min. 5, Nedelcu a deschis scorul, finalizând din apropiere, in min. 18, Margina a transformat perfect o lovitura libera de la marginea careului de 16 metri, pentru ca dupa inca un minut Nedelcu sa realizeze dubla, trimitând in poarta lui Savu balonul centrat de italianul Giordano Pantano. “Aviatorii” au trecut in mai multe rânduri pe lânga golul de onoare, pe lista ocaziilor figurând si doua bare tintite de Ramon Gheorghe si Padoveni.

Din pacate, jocul de la Piatra a lasat urme la propriu in tabara Aerostarului, Chirila si Pavel acuzând probleme musculare, Patriche lovindu-se la genunchi, iar Strugariu alegându-se cu nasul spart. Antrenorul Florin Otelita a utilizat urmatoarea formula de echipa: Savu- St. Pavel, Ardei (’60 D. Filip), Patriche (’68 Honea), A. Popa (’20 Arteni)- Strugariu (’85 Hâncu), Ichim- Padovei (’69 Nicodim), Chirila (min. 13 R. Gheorghe), Oanea- Scânteie (’75 Strat).

Urmatoarele amicale ale Aerostarului, care va intra in cantonament pe 3 februarie, vor fi tot in compania unor grupari de liga secunda. Astfel, pe 6 februarie, “aviatorii” vor juca impotriva concitadinei Sport Club, pe 10 vor intâlni Rapid Suceava, iar pe data de 17 vor evolua din nou contra Ceahlaului.