25 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Uuupsturator!

Fotbal/ Liga a II-a: Uuupsturator!

CS Balotesti – Sport Club Bacau 3-1 (1-1)

La Sport Club Bacau vin una dupa alta. Si toate rele! Pe repede inainte sau mai degraba, pe repede inapoi. Mai intâi a venit raportul Curtii de Conturi care a “incondeiat” din plin activitatea financiara a clubului in perioada 2012-2014. Apoi, atacantii Hurdubei si Rusu au refuzat sa-si prelungeasca acordul, scadent in vara si au fost pusi pe liber.

In fine, in plina goana dupa banii necesari inchiderii proiectului de finantare acordat anul trecut de Consiliul Local, al carui termen scadent este 26 martie, divizionara B s-a impiedicat si pe terenul de joc. Si unde? Acasa la CS Balotesti, acolo unde sâmbata, SC-ul a pierdut fara drept de apel, cu 3-1. O infrângere pe cât de surprinzatoare, pe atât de usturatoare, mai ales ca, in conferinta de presa premergatoare partidei, bacauanii si-au umflat la greu muschii. Gazdele, pregatite de fostul golgheter al Salernitanei, Giovanni Pisano si având in teren jucatori precum Patrascu, Chiacu si B. Oprea, si-au dezumflat adversarii, speculându-le slabiciunile, in special la fazele fixe.

In min. 21, Herea a deschis scorul, la un corner executat de Chiacu si, chiar daca egalitatea a fost restabilita un sfert de ceas mai târziu, de Cainari, bacauanii n-au fost in stare de mai mult. Dupa pauza, Chiacu a revenit la rampa, pasându-i mai intâi lui Bogdan Oprea pentu reusita de 2-1 (’56) si marcând apoi in min. 71 golul care a fixat tabela la 3-1. “Am jucat slab, gresind capital la doua cornere, in ciuda faptului ca la antrenamentul de joi ne-am axat exclusiv pe repetarea fazelor fixe. In plus, terenul greu nu ne-a permis sa ne impunem jocul de pase”, a comentat antrenorul SC-ului, Cristi Popovici. Pentru Sport Club urmeaza doua saptamâni de pauza, o victorie la masa verde, cu 3-0, contra Unirii Slobozia, echipa retrasa din competitie si, mai ales, o deplasare in fieful unei candidate la promovare, Rapid CFR Suceava.

CS Balotesti: Fulga: Lupascu, Flamânzeanu, N. Ion, D. Popa- Herea (’65 Marinas), Patrascu, I. Sandu- B. Oprea (’76 Antoche), Mande (’54 Ionica), Chiacu.
SC Bacau: Petraiu, Mihalachioaie, Ursu, Burca, Druga- Dumitriu (’62 Punga)- Cainari, Adascalitei, Vraciu- Curiliuc (’63 C. Neagu), A. Pavel.

Rezultatele etapei a 17-a: Unirea Slobozia- Rapid CFR Suceava 0-3 (neprezentare), CS Balotesti – SC Bacau 3-1, Sageata Navodari- Academica Pitesti 0-3 (neprezentare), CF Braila – FC Voluntari 1-2, FCM Dorohoi – Gloria Buzau 2-2, ACS Berceni – Farul Constanta 1-3. Unirea Slobozia si Sageata Navodari (echipa penalizata cu 24 de puncte) s-au retras si vor pierde toate jocurile din retur cu 0-3.