18 aprilie 2024
SportFotbal, Liga a II-a / SC Bacau - FC Voluntari 1-2 (0-2)

Fotbal, Liga a II-a / SC Bacau – FC Voluntari 1-2 (0-2)

Prea tarziu, prea putin

SC Bacau ramane fara victorie in play – off dupa ce vineri, in etapa a doua, a pierdut cu scorul de 2-1 jocul de acasa cu FC Voluntari.

Meciul de pe Letea a avut doua reprize distincte, oaspetii adjudecandu-si prima parte, cand s-au si distantat la 2-0, in timp ce bacauanii au trecut la carma jocului in mitanul secund, cand au marcat, insa un singur gol si acela prea tarziu.

FC Voluntari a deschis scorul in minutul 18, prin Achim, care a speculat o eroare in flanc a defensivei bacauane, si a majorat diferenta cu zece minute inainte de pauza, gratie super-executiei lui Marius Matei, autorul unei foarfeci de senzatie la coltul lung.

Dupa pauza, Voluntariul a facut pasul inapoi, din dorinta de a conserva rezultatul, iar Sport Club si-a creat mai multe ocazii imense din pozitie de 1-1 cu portarul.

Din pacate, nici una dintre acestea nu a fost valorificata, Curiliuc, Neagu si Pavel ratand cu nonsalanta din pozitie de 1-1 cu portarul Balauru.

Cu cinci minute inainte de final, la un al duel de 1-1, Balauru l-a faultat pe Neagu, arbitrul dictand penalty dar nu si eliminarea portarului din Voluntari.

Vraciu a transformat penalty-ul reducand din handicap si aprinzand sperantele unei remize care nu a venit.

“Victorie importanta pe terenul unei echipe bine organizate. Sport Club mi se pare o echipa mult mai buna decat in toamna, cand am intalnit-o ultima data in deplasare. O echipa ca Bacaul ar trebui sa joace pe terenul ei si nu aici, pe Letea”, a declarat antrenorul oaspetilor, Ilie Poenaru.

“Au fost doua reprize diametral opuse. Din nefericire, golul de 2-1 care ne-a readus in jos a venit mult prea tarziu”, a afirmat tehnicianul gazdelor, Cristi Popovici.