29 martie 2024
SportFotbal Liga a II-a: S.C. Bacau – Dacia Unirea Braila 3 –...

Fotbal Liga a II-a: S.C. Bacau – Dacia Unirea Braila 3 – 1

Elevii lui Cristi Popovici au reusit a doua victorie in play-off-ul ligii secunde dupa ce s-au impus sâmbata, 16 aprilie, pe teren propriu, in fata Daciei Unirea Braila. Chiar daca oaspetii au ramas in inferioritate numerica din minutul 10 când portarul Mitrea a vazut cartonasul rosu in urma unui fault comis in postura de ultim aparator, brailenii au reusit sa deschida scorul in minutul 25 prin Nita. Egalitatea a fost restabilita in minutul 38 de Grumazescu, rezultat ce s-a inregistrat si la pauza.

Diferenta a fost facuta in mitanul second când bacauanii au reusit sa se desprinda la 2-1 in minutul 54, pentru ca in minutul 70 Corban sa inchida tabela la 3-1. S.C. Bacau a aliniat urmatoarea formula de joc: Ureche – Mihalachioae, Ursu, Burca, Giurgiu – Adascalitei – Corban (din min. 81 Sahru), Dumitriu (76 Tutu), Druga – Vraciu, Grumezescu (67 Nemtanu).

In celelalte doua partide din play-off-ul ligii secunde Seria I Rapid Bucuresti s-a impus la Academica Clinceni cu 3 – 2, iar Farul Constanta a fost invinsa acasa de Dunarea Calarasi cu 6 – 0.
S.C. Bacau ocupa in acest moment locul IV in clasament cu 21 de puncte si va primi in etapa urmatoare, miercuri 20 aprilie, vizita celor de la Academica Clinceni.