24 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Golul lui Curiliuc si debutul lui Enea

Fotbal/ Liga a II-a: Golul lui Curiliuc si debutul lui Enea

Gloria Buzau – SC Bacau 2-1 (1-1)

Invingatoare pe terenul Brailei, in etapa a treia a play-off-ului ligii secunde, Sport Club Bacau nu a reusit acelasi lucru o saptamâna si o runda mai târziu la Buzau, pe terenul Gloriei. In ciuda faptului ca a facut deplasarea tot in dimineata jocului; sau poate tocmai de aceea!

Sâmbata, in Crâng, bacauanii au deschis scorul rapid, in min. 2, prin Curiliuc, care l-a lobat elegant pe Sârbu, pentru ca zece minute mai târziu, Andrei Pavel, in pozitie clara de gol, sa fie blocat de portarul buzoian. Si cum ocaziile se razbuna, in min. 32, Danita a restabilit egalitatea, printr-o lovitura de cap, iar cu un sfert de ceas inainte de final, Raduca a marcat golul de 2-1, in urma unei centrari a lui Iordache.

De notat faptul ca, in ultimele cinci minute, la Sport Club a jucat si internationalul U15, Rares Enea, care, la 15 ani, doua luni si 13 zile, a bifat unul dintre cele mai precoce debuturi din istoria Ligii a II-a. La Buzau, antrenorul SC-ului, Cristi Popovici a mizat pe urmatoarea garnitura: Savu- Mihalachioaie, Burca, Lozneanu, Sascau- Luncanu, Taban, Tutu, C. Neagu (min. 64 Punga)- Curiliuc (min. 85 Enea), A. Pavel (min. 80 Vl. Pavel).

Rezultatele complete: Rapid CFR Suceava- FC Voluntari 1-3, Gloria Buzau- Sport Club Bacau 2-1, Academica Arges – CF Braila 3-1.