28 martie 2024
SportFotbal Liga a II-a / Egal printre balti: SC Bacau-Academica Clinceni 2-2

Fotbal Liga a II-a / Egal printre balti: SC Bacau-Academica Clinceni 2-2

Programata miercuri, de la ora 11.00 , pe stadionul „Letea”, partida din etapa a III-a a play-off-ului ligii secunde, seria I, dintre Sport Club si Academica s-a incheiat la egalitate, 2-2. Disputat pe un teren greu cu balti din care abia sarea mingea si cu portiuni intinse de noroi, meciul nu a fost spectaculos din punct de vedere fotbalistic dar a oferit faze care au alternat de la hilar la situatii in care jucatorii ai dat emotii antrenorilor si medicilor.

Oaspetii au deschis scorul in minutul 26 prin Antohi si l-au majorat prin Neagu in minutul 39, 2-0 fiind rezultatul la pauza. Bacauanii au redus din diferenta in minutul 76 dupa o lovitura de la 11 metri executata de Vraciu, cel care avea sa inscrie si 6 minute mai târziu (’83) dupa o actiune de contaatac. Elevii lui Cristi Popovici au mai avut câteva faze clare pe finalul meciului, dar doar interventiile portarului ilfovean au facut ca rezultatul final sa fie de 2-2.

„Din punctul meu de vedere, pe un teren desfundat, dupa ploaie, nu s-a putut juca mai nimic. Felicit ambele echipe pentru efortul depus pe un astfel de teren, acestea fiind conditiile momentan im liga a II-a din România”, a declarat la conferinta de presa de dupa meci, Mugur Bolohan, antrenorul FC Academica Clinceni.

„Era clar ca o sa avem un meci dificil. In play-off meciuri usoare nu exista, practic aici jucând cele mai bune echipe din aceasta editie de campionat. Ne doream victoria, tocmai pentru a sta cât mai sus in clasament. Din pacate nici terenul nu ne-a ajutat si nu am ce sa le reprosez elevilor mei. Acest egal nu ne ajuta nici pe noi nici pe cei de la Clinceni, in schimb, pentru noi este important ca in cele trei meciuri disputate pâna acum nu am pierdut”, a declarat la aceiasi conferinta Cristi Popovici, antrenor SC Bacau.

[wonderplugin_gallery id=”501″]

SC Bacau a aliniat la jocul cu Academica urmatorul „11”:

Ureche- Mihalacheaoe, Ursu, Burca (’48 Masella), Giurgiu, Corban (’70 Nemtanu), Adascalitei, Dumitriu, Druga, Vraciu, Grumezescu (’93 Belecciu).

In urma acestui joc, Bacaul a acumulat 22 de puncte si se afla pe locul IV in clasament. Joi, 21 aprilie, se vor juca tot in etapa a III-a din play-off , de la ora 15.00 Dunarea Calarasi-Dacia Unirea Braila si de la ora 17.30 Rapid Bucuresti-Farul Constanta.

Urmatorul meci al SC Bacau se va disputa duminica, 24 aprilie, de la ora 11.00, in deplasare la Calarasi.