Fotbal/ Liga a II-a: Copy-paste de Paste

0

SC Bacau – FC Voluntari 1-2 (0-2)

Stadion „Letea”. Au marcat: Vraciu (min. 85, din 11 m)/ Achim (’18) si M. Matei (’35).
SC Bacau: Petrariu, Mihalachioaie, Lozneanu, Ursu, Druga (’80 Dumitriu)- Luncanu, Tutu, Adascalitei, Punga (’68 C. Neagu)- Vraciu, Curiliuc (’60 A. Pavel). Antr.: Cristi Popovici.
FC Voluntari: Balauru- C. Rosu, Achim, Mitache, Maxim- Deac (’55 Vodut), S. Radoi, Todoran- M. Ene, M. Matei (’64 T. Balan), Calintaru (’55 Moga). Antr. Ilie Poenaru.
Arbitri: V. Iugulescu (Târgoviste)- F. Tunyogi (Zalau), P. Câmpeanu (Cluj)

Inainte de Paste, Sport Club si FC Voluntari au dat… copy-paste partidei directe din turul campionatului, incheiata cu acelasi scor, 1-2 si desfasurata dupa acelasi tipic. Vineri, in cea de-a doua etapa din play-off, Voluntariul a controlat prima parte a jocului de pe „Letea”, dupa care a tras vâslele in barca, riscând mult pe final de meci. La adapostul scorului de 2-0 stabilit gratie lui Achim, care a sanctionat in min. 19 erorile in lant ale defensivei bacauane si a super-executiei lui Marius Matei, care l-a invins in min. 35 pe Petrariu printr-o foarfeca laterala la coltul lung, lidera a facut pasul inapoi dupa pauza.

Fara a impresiona in ceea ce priveste calitatea constructiei, bacauanii si-au creat, totusi, ocazii peste ocazii in mitanul secund. Din pacate pentru echipa lui Popovici, rând pe rând, Curiliuc, A. Pavel si C. Neagu s-au facut de râs in momentul sutului, desi il aveau in fata doar pe Balauru. Cu cinci minute inainte de final, portarul oaspetilor l-a faultat in careu pe Neagu, scapând de cartonasul rosu, dar nu si de lovitura de la 11 metri transformata de Vraciu. La 1-2, gazdele nu au mai reusit sa se apropie de poarta adversa, asistenta intrebându-se, pe buna dreptate, cum s-ar fi desfasurat ultimele minute ale partidei in conditiile in care arbitrul l-ar fi eliminat pe Iugulescu, iar Voluntariul ar fi evoluat in inferioritate numerica si având in poarta, in locul lui Balauru, un jucator de câmp.

Celelalte rezultate: Gloria Buzau- Academica Arges Pitesti 0-2 si CF Braila – Rapid CFR Suceava 1-1. Programul etapei viitoare (18 aprilie): FC Voluntari – Gloria Buzau, Academica Arges – Rapid Suceava, CF Braila- SC Bacau.

Clasament play-off/ Seria I

1 FC Voluntari 24 18 3 3 61-20 57p.
2 Academica Pitesti 24 16 4 4 48-16 52p.
3 Rapid Suceava 24 11 8 5 41-25 41p.
4 Gloria Buzau 24 12 4 8 40-33 40p.
5 CF Braila 24 7 10 7 31-30 31p.
6 Sport Club Bacau 24 8 6 10 35-32 30p.

Rezultate play-out, Seria I: CS Balotesti – FCM Dorohoi 1-0, Farul Constanta – ACS Berceni 0-1.

Raspunderea juridica a comentariilor revine in totalitate autorilor. Inainte de a comenta, cititi Standardele comunitatii! Nu vom accepta comentariile rasiste, xenofobe, care indeamna la ura sau care incita la violenta. In cazul in care considerati ca un comentariu deja aprobat ar trebui eliminat, va rugam sa ne instiintati folosind acest formular.