29 martie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Coaja, mai buna decât miezul

Fotbal/ Liga a II-a: Coaja, mai buna decât miezul

Sport Club Bacau – Rapid CFR Suceava 4-3 (3-0)

Stadion: “Letea”. Au marcat: C. Neagu (min. 5 si 90A4, din penalty), Vraciu (‘8), Dumitriu (’17), respectiv Gheorghiciuc (’53), Vornicu (’89), Marinkovic (’90, din penalty).
Sport Club: Miron- Mihalachioae, Ursu (’62 Taban), Burca, Druga- Adascalitei- Cainari (’55 A. Pavel), Dumitriu, Punga- C. Neagu, Vraciu (’76 Curiliuc). Antr.: Cr. Popovici.
Rapid CFR: Pascal- D. Balan, Soare (’51 Ferariu), Plecanciuc (’82 Savoaia), G. Apostol- Sumanariu, Onciu- Marinkovic, Gheorghiuciuc (’76 Vornicu), Golofca- Buziuc. Antr.: B. Tudoreanu.
Arbitri: Eduard Ionita (Constanta)- Ionel Valentin Ionita (Gherghita- Prahova), Ioan Bogdan Dragos (Fagaras).

Un meci fara miza. Si fara miez, dar cu o coaja numai buna de rontait. Cine a ratat primele 17 minute si ultimele cinci ale partidei de sâmbata, de pe “Letea”, dintre Sport Club si Rapid CFR Suceava, a pierdut, de fapt, intregul joc.

Unul cu sapte goluri, cu intorsaturi de situatie si cu o victorie rocambolesca a bacauanilor; prima obtinuta acasa in turul play-off-ului. Gazdele au inceput in forta, iar in min. 17 aveau deja 3-0. Primele doua goluri l-au avut drept co-autor pe portarul sucevean Pascal, care, dupa ce a dormit la lovitura libera executata in min. 5 de Cosmin Neagu la coltul scurt, s-a trezit, trei minute mai târziu, ca scapa mingea direct in picioarele lui Vraciu pentru reusita de 2-0.

Dupa ce Dumitriu a majorat diferenta la 3-0, reluând precis cu latul centrarea lui Vraciu, Sport Club a oprit motoarele. Oaspetii au preluat initiativa, fara a-l deranja, insa, pe portarul Miron, care, pâna la pauza, a avut mai mult de suferit de pe urma lui Mihalachiaoe (aproape de un autogol la devierea din min. 25), decât de pe urma atacantilor adversi. La opt minute de la reluare, Gheorghiciuc a punctat pentru 3-1, insa Sport Clubul a avut in mai multe situatii posibilitatea de a reface diferenta de trei goluri.

In min. 58, Punga l-a luat la tinta pe portarul oaspetilor, in min. 73, A. Pavel nu a reusit sa profite de culoarul din fata sa, iar in min. 80, Curiliuc a intârziat sutul la o faza la care Plecanciuc a fost accidentat de coechipierul sau, Pascal.

Si daca n-a fost loc de 4-1, s-a gasit spatiu pentru un nesperat 3-3! Totul, in decurs de numai doua minute, gratie cuplului Vornicu-Marinkovic. In min. 89, Miron a respins in fata sutul lui Marinkovic, iar Vornicu a reluat sub transversala, pentru ca dupa alte 60 de secunde, Marinkovic sa egaleze la 3, transformând penalty-ul obtinut de Vornicu la un duel cu Dumitriu. Suspansul a continuat, insa, si in prelungiri, unde Dumitriu si-a spalat pacatele de la penalty-ul de 3-3, obtinând lovitura de la 11 metri din care Cosmin Neagu a punctat pentru un neverosimil 4-3.

Rezultatele complete ale etapei a cincea a play-off-ului: FC Voluntari – Academica Pitesti 1-1, SC Bacau- Rapid CFR Suceava 4-3, CF Braila – Gloria Buzau 3-2.

Clasament play-off

1 FC Voluntari 27 20 4 3 70-24 64p.
2 Academica Arges 27 18 5 4 58-18 59p.
3 Gloria Buzau 27 13 4 10 46-42 43p.
4 Rapid CFR 27 11 8 8 45-38 41p.
5 Sport Club Bacau 27 10 6 11 41-37 36p.
6 CF Braila 27 8 10 9 35-36 34p.
Programul etapei viitoare, prima din returul play-off-ului (9 mai): Academica- FC Voluntari, Rapid CFR Suceava- Sport Club, Gloria Buzau- CF Braila.

Popovici: “Era cât pe ce s-o patim”

Singurul tehnician prezent la conferinta de presa de la finalul jocului Sport Club- Rapid CFR Suceava 4-3 a fost Cristi Popovici, antrenorul oaspetilor, Bogdan Tudoreanu refuzând sa dea ochii cu jurnalistii. “A fost un meci spectaculos, pe care puteam sa-l decidem inca din prima repriza. N-am reusit acest lucru, ba, mai mult, dupa ce am ratat in mai multe rânduri golul de 4-1, era cât pe ce s-o patim, fiind egalati in minutele de final. La pauza i-am avertizat pe jucatori ca se poate intâmpla orice; sincer, mi-a fost teama de o intorsatura de situatie, mai ales ca nu am stat bine fizic. Nu ma poate multumi faptul ca am luat trei goluri, dar ma bucur ca am câstigat jocul”, a declarat Popovici.

Amintiri cu Tractorul

Antrenorul Sport Clubului, Cristi Popovici a marturisit ca a fost pentru prima data in cariera sa de tehnician când a trait de pe banca emotiile unui meci cu asemenea intorsaturi de situatie. “Doar ca jucator mi s-a mai intâmplat ceva asemanator. Imi amintesc ca jucam la Aerostar si ca am intâlnit Tractorul Brasov intr-un meci pe stadionul Municipal. Atunci am avut 4-0, insa brasovenii au revenit, meciul incheindu-se cu scorul de 4-4. Asta s-a intâmplat in urma cu mai bine de 25 de ani”, a relatat Popovici.