28 martie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Casa, naspa casa!

Fotbal/ Liga a II-a: Casa, naspa casa!

Sport Club Bacau- Farul Constanta 2-3 (1-2)

Hotarât lucru, Sport Club Bacau se simte pe teren propriu ca un petrecaret tinut sub papucul nevestei. Când scapa afara, bacauanii chiuie. Si o tin numai in victorii, chiar daca acestea sunt obtinute mereu la limita. Acasa, in schimb, e belea. Belea a fost si sâmbata, la jocul cu Farul, pierdut cu scorul de 3-2. Cristi Popovici l-a titularizat intre buturi pe portarul U19 Ureche, in dorinta de a spori forta de joc a echipei in câmp.

Din pacate, insa pentru bacauani, meciul a inceput de la 0-1. Ba chiar de la 0-2! In minutul 3, Corcoveanu a profitat de luftul lui Ursu si a deschis scorul, pentru ca in min. 22, Chitu sa-l invinga pe Ureche cu un sut la coltul scurt. Gazdele au luat cu asalt poarta adversa, iar insistenta lor a fost premiata in finalul primei parti, atunci când principalul realizator al Sport Clubului, Catalin Vraciu si-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor, reluând printr-o executie spectaculoasa un balon recentrat in urma unui corner de Dumitriu si “imblânzit” in prealabil printr-un stop pe piept. La 1-2, SC-ul si-a intensificat atacurile, având, practic, o repriza intreaga la dispozitie pentru a bascula rezultatul in favoarea sa.

Popovici a aruncat in lupta inca doua vârfuri de atac (Grumezescu si A. Pavel), loviturile libere s-au ingramadit in apropierea careului constantean, insa golul nu a cazut. Gudea a scos tot ce a putut, iar când nu a mai putut, a fost salvat de transversala, asa cum s-a intâmplat in min. 82, la lovitura libera executata de Pavel. Si daca nu a fost loc de 2-2, s-a facut 1-3. Pe o noua greseala defensiva, comisa de data aceasta de Sascau. Golul de 1-3 al lui Chitu nu a tras oblonul peste tabela, gazdele gasind forta de a reduce din handicap in min. 89, prin Pavel (care a trimis in poarta “foarfeca” lui Grumezescu) si de a trece pe lânga egalare in minutele de prelungire, atunci când Gudea s-a opus aceluiasi Grumezescu, iar Adascalitei a trimis cu capul alaturi. Sport Club pierde din nou acasa, ratând posibilitatea de a detrona Rapidul, invinsa la Pojorâta si asteapta urmatoarea iesire pentru a-si face din nou de cap. Sâmbata, la Piatra Neamt, se anunta party. La luminita… “lanternei rosii”.

SC Bacau: Ureche- Mihalachioae, Ursu, Burca, Sascau- Sahru (’80 S. Vlad), Adascalitei, Dumitriu (’71 Grumezescu), Punga (’60 A. Pavel)- C. Neagu, Vraciu. Antrenor: Cristi Popovici.
Farul: Gudea- Barna- S. Rusu, Patrascu (’91 S. Ilie), Bajan- Milea, Corcoveanu, Nicorec, Cristocea, M. Ion (’90 Suciu)- Chitu. Antrenor: Constantin Gache.

Rapidul, invinsa la Pojorâta!

Rezultatele complete ale etapei a 9-a: Gloria Buzau- ACS Berceni 0-2, SC Bacau- Farul Constanta 2-3, Otelul Galati- CS Balotesti 0-0, Rapid CFR Suceava- Ceahlaul Piatra Neamt 3-0, Bucovina Pojorita- Rapid Bucuresti 2-1, Dunarea Calarasi- Academica Clinceni 1-1. Dacia Unirea Braila a stat.