29 martie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Ba, da' ce-am mai tremurat!

Fotbal/ Liga a II-a: Ba, da’ ce-am mai tremurat!

Sport Club Bacau- Bucovina Pojorâta 2-1 (2-0)

Am incheiat meciul tremurând. De frig si de frica. Dar daca asta a fost pretul unei victorii (prima dupa mai bine de o luna), sa stiti ca a meritat dârdâiala. Desfasurata pe o suprafata de joc desfundata, partida dintre Sport Club Bacau si Bucovina Pojorâta s-a ridicat peste nivelul terenului. Si chiar peste media ligii secunde.

A fost clasicul joc cu doua fete. Prima a zâmbit bacauanilor, care au condus cu 2-0 la pauza si au ratat inca de doua ori pe atât. A doua a fost de partea oaspetilor. Care, dupa ce au redus din handicap in min. 53, s-au napustit peste adversar, in special in ultimul sfert de ceas, atunci când SC-ul a evoluat in inferioritate ca urmare a eliminarii corecte a lui Lozneanu. Si ce bine a inceput meciul! Si pentru Sport Club, dar si pentru Lozneanu. Stoperul bacauan a deschis scorul in min. 5, reluând cu capul centrarea inepuizabilului Cosmin Neagu.

Asezarea Bucovinei am putut-o nota de-abia dupa minutul 25; pâna atunci, oaspetii au iesit cu greu din propriul careu. Iar când au facut-o, s-au bazat exclusiv pe mingi aruncate in fata, spre promitatorul atacant de 20 de ani, Marius Coman. Fara sustinere, Coman nu a reusit prea multe. Cel putin in prima repriza. Pauza i-a gasit pe bacauani cu un avantaj de doua goluri, Dumitriu sutând la coltul lung un balon aruncat in careu de Hurdubei si “potrivit” de Vraciu in min. 38.

In drum spre vestiare, bucovinenii s-au inchinat in fata tabelei: 0-2 era o adevarata pomana, la ce iures declansasera Vraciu si Hurdubei la poarta lui Pop. Numai ca 2-0 este, asa cum se zice din batrâni, un scor periculos. Mai ales daca Juncanaru puncteaza pentru 2-1 in min. 53 din centrarea lui Rus, iar Pop se ocupa cu miracolele un minut mai târziu la actiunea in viteza purtata de Vraciu si finalizata cu sut din 6 metri de Hurdubei.

Prinzând curaj, Bucovina a luat jocul in mâini. Miron a salvat rezultatul in min. 65, la sutul lui Rus, pentru ca dupa eliminarea lui Lozneanu, portarul bacauan sa se repete la lovitura libera executata de Cainari. Pe final, când golul de 2-2 parea sa pluteasca in aer, Vraciu, scapat pe contraatac, a avut in bocanc reusita de 3-1. Numai ca, intrat in unghi, atacantul SC-ului a sutat in transversala, desi portarul Pojorâtei fusese pacalit de mingea care se oprise in prealabil in noroi. Prin urmare, a ramas 2-1. Suficient pentru a sparge gheata. Si pentru a ne opri din tremurat.

SC Bacau: Miron- Ciuta, Lozneanu, Burca, Mihalachioae- Corban, Adascalitei, Dumitriu, C. Neagu (’90 Nemtanu)- Vraciu (’90 A2 Grumezescu), Hurdubei (’77 Sascau).

Bucovina: R. Pop- Cristescu, Prundeanu, Patca, Kuruc (’46 Dutica)- Juncanaru, Vl. Stanescu, S. Rus (’66 Padurariu), Al. Ivan, Cainari (’81 Colta)- M. Coman.

Arbitri: C. Pana (Bucuresti)- Fl. Visan, D. Vlase (ambii Galati).

Celelalte rezultate ale etapei a 16-a: Gloria Buzau- Rapid CFR Suceava 2-0, ACS Berceni- Dunarea Calarasi 0-5, CS Balotesti- Academica Clinceni 0-2. Meciurile Ceahlaul- Rapid Bucuresti si Otelul Galati- Dacia Unirea Braila s-au desfasurat aseara.