28 martie 2024
SportFotbal, Liga a II-a: A patra la rând

Fotbal, Liga a II-a: A patra la rând

Sport Club Bacau- CF Braila 3-2 (1-1)

Stadion: “Letea”. Spectatori: 100. Au marcat: Ursu (’35), Vraciu (’63), Punga (’79), respectiv, Puscasu (’25) si Bârsanel (’90A3).
SC Bacau: Petrariu- Mihalachioae, Lozneanu, Ursu, Sascau (’56 Rusu)- Adascalitei- Cainari (’73 Dumitriu), Tutu (’56 Punga), Luncanu- C. Neagu, Vraciu. Antr.: Cr. Popovici.
CF Braila: Comanescu- Nita, Bâesanel, Necoara, Ghiocel- Dojcinovic, Iordache (’89 G. Cheorghe)- Dima (’58 Stângaciu), Puscasu, Novello- A. Radu. Antr.: A. Pânzaru.
Arbitri: Claudiu Marcu (Constanta)- Vasile Popescu (Buzau), Daniel Vlase (Galati).

Sport Club Bacau e la foc automat: victorie dupa victorie. Si fiecare succes al bacauanilor are ca fundal minimum trei goluri marcate de Vraciu si compania. Asa a fost si sâmbata, in etapa a opta a play-off-ului, care a adus cea de-a patra victorie la rând a SC-ului: 3-2 cu CF Braila.

Sositi chiar in ziua meciului, fara titularii Frunza si Onofras, dar cu multi tineri dornici de afirmare, brailenii lui Alin Pânzaru au lasat o impresie placuta pe “Letea”, acolo unde au reusit si deschiderea scorului. In min. 25, Iordache i-a “furat” mingea lui Tutu, i-a pasat lui Puscasu, care a marcat cu un sut la coltul lung.

Bacauanii au revenit rapid in joc si pe tabela, egalând cu zece minute inainte de pauza, prin Ursu, care a reluat cu capul o centrare a lui Cainari. Mitanul secund a inceput cu parade de efect ale celor doi portari (Comanescu opunându-se lui Neagu, ideal servit de Lozneanu, iar Petrariu blocând contraatacul lui Dima), insa golul de 2-1 al bacauanilor s-a dovedit un cadou al golakeep-er-ului brailean.

Astfel, in min. 63, la o lovitura libera a lui Rusu echivalenta cu o pasa la portar, Comanescu a scapat mingea din mâini, iar Vraciu, pe faza, a adus gazdele in avantaj. Nou intratul Punga a marcat pentru 3-1 in min. 79, insa la ultima faza, care a consemnat si eliminarea lui Luncanu pentru doua “galbene”, Bârsanel, urcat in atac, a reluat in plasa lovitura libera a lui Necoara, stabilind scorul final: 3-2 pentru Sport Club, ajunsa la un singur punct de locul 3, ocupat de Gloria.

Rezultatele complete ale etapei a opta din play-off: Gloria Buzau- FC Voluntari 1-2, Rapid CFR Suceava- Academica Arges Pitesti 1-4, SC Bacau- CF Braila 3-2. Programul etapei viitoare (miercuri, 27 mai, ora 18.00): FC Voluntari- SC Bacau, Academica- Gloria Buzau, Rapid CFR Suceava- CF Braila.

Stavarache a fost la meci!

Pentru prima data in acest sezon competitional, primarul Romeo Stavarache a fost prezent la un meci al divizionarei B Sport Club. Stavarache a facut o vizita echipei si la mijlocul saptamânii trecute, prilej cu care i-a asigurat pe jucatori ca activitatea SC-ului va continua fara probleme de ordin financiar. La jocul de sâmbata, cu CF Braila, Stavarache a asistat doar o repriza, prima, intretindu-se cu presedintele SC-ului, Cristi Ciocoiu si cu directorul tehnic Gheorghe Poenaru.

“Ne bucuram sa vina cât mai multa lume lânga noi, cu atat mai mult primarul orasului”, a declarat, dupa joc, antrenorul Sport Clubului, Cristi Popovici.