29 martie 2024
SportFotbal/ Cupa Rominiei: Aerostar, eliminata

Fotbal/ Cupa Rominiei: Aerostar, eliminata

Divizionara C Aerostar Bacau a fost eliminata din Cupa Rominiei la fotbal. Miercuri seara, in mansa a treia a Cupei, “aviatorii” au cedat cu 3-2 confruntarea sustinuta in deplasare, contra nou promovatei in Liga a III-a, Atletico Vaslui.

Gazdele au condus cu 2-0 la pauza si au avut sansa de a se desprinde la un scor de forfait, insa portarul bacauanilor, Petrache a aparat o lovitura de la 11 metri. Desi ramasa in zece in urma eliminarii pentru faultul de ultim aparator al lui Belecciu (decizie corecta), Aerostar a avut puterea sa revina, egalind in partea secunda prin “dubla” lui Matei.

Cind meciul parea sa se indrepte spre prelungiri, o minge pierduta la mijlocul terenului de Ramon Gheorghe a permis vasluienilor sa declanseze contraatacul care a dus la golul de 3-2, golul calificarii.

“Am avut o prestatie modesta, trebuie sa recunoastem”, a declarat antrenorul Aerostarului, Giani Florian.