29 martie 2024
SportFotbal/ Cupa României: Din doua, una

Fotbal/ Cupa României: Din doua, una

Aerostar a facut scor, 8-1, cu Vitis Suletea, in timp ce Gauss a fost eliminata la penalty-uri: 6-7 cu Euromania Dumbraveni

Una calda, alta rece pentru cele doua reprezentante ale Bacaului in debutul fazei nationale din Cupa României. Divizionara C Aerostar isi continua cursa in Cupa, spre deosebire de campioana judeteana, Gauss, care a fost eliminata la capatul unui meci al carui deznodamânt a fost decis de loviturile de departajare.

Aerostar si-a asigurat calificarea in faza urmatoare dupa ce miercuri seara a facut scor la Bârlad, cu vasluienii de la Vitis Suletea. Chiar daca echipa gazda a deschis scorul dupa doar 40 de secunde de joc, “aviatorii” nu au avut nicio problema in bascula rezultatul in favoarea lor.

Golgheterul Aerostarului, Vlad Scânteie si-a confirmat apetitul de gol si in Cupa, realizând un hat-trick. Lista marcatorilor a fost completata de Artenie, cu o “dubla”, Honea, Mihaes si Tudorache. Antrenorul oaspetilor, Misu Ionescu a inceput jocul contra lui Vitis cu urmatorul “unsprezece”: Dornescu- Hâncu, Mihaes, Belecciu, Hutanu- Blanaru, Intuneric, Chirila, Honea, Istrate- Scânteie. Pe parcurs au mai intrat Tudorache, Artenie si Ardei. Dupa victoria din Cupa, Aerostar a intrat intr-un cantonament care se va incheia miercurea viitoare, când este programat un amical cu Sporting Liesti. Urmatorul joc din Cupa al Aerostarului va avea loc pe 24 august, atunci când in competitie, pe lânga cele 40 de echipe calificate in prima faza, vor intra si 26 de formatii din esaloanele doi si trei.

Daca “aviatorii” asteapta sa-si afle adversarii din faza urmatoare a Cupei, in schimb Gauss Bacau a incheiat conturile cu aceasta competitie. Miercuri, echipa antrenata de Radu Sascau a pierdut cu 7-6, dupa executarea penalty-urilor, confruntarea sustinuta in Vrancea, impotriva celor de la Euromania Dumbraveni.

Gauss a reusit sa deschida scorul in minutul 104, prin Vladut Pavel, insa, reusita fostului atacant al FCM Bacau nu s-a dovedit suficienta pentru ca bacauanii sa-si asigure calificarea. Cu doua minute inainte de finalul prelungirilor, Euromania a restabilit egalitatea, impingând jocul la penalty-uri. Si aici, Gauss a avut calificarea in mâna, insa la 2-1, Dediu a irosit lovitura de departajare care ar fi permis desprinderea la 3-1. Mai mult, ulterior au ratat de la punctul cu var si Ichim si Neagu, astfel incât campioana judetului Bacau a fost eliminata cu scorul general de 7-6. La Dumbraveni, Gauss a avut urmatoarea componenta de start: Sustac- Dediu, Ichim, Neagu, Dobârceanu- Hermeziu, Dima, Sascau, Vl. Pavel- Boghian, B. Lupu. au mai jucat: Cheta si Ciubotaru.