Fotbal/ Cupa României: Aerostar a trecut in turul III

2

Disputat pe stadionul Comunal din Dumbraveni-Vrancea, jocul dintre echipa locala Euromania si Aerostar Bacau, meci contând pentru turul II al Cupei României la fotbal, s-a incheiat cu victoria „aviatorilor”, care s-au impus in timpul regulamentar de joc cu scorul de 2-0.

Au marcat Tudorache in minutul 70 si Artenie in minutul 85. Aerostar a aliniat urmatorul „11”: Dornescu-Blanaru, Belecciu, Mihaes, Oanea-Padovei, Intuneric, Honea, Chirila-Artenie, Hurdubei. Au mai jucat Tudorache, Scinteie si Hutanu. Din minutul 84 gazdele au jucat in inferioritate numerica, unul dintre jucatori fiind sanctionat cu cartonasul rosu.

„In prima repriza a fost un joc echilibrat. In partea a doua a jocului am fost peste adversar, lucru care s-a concretizat pe tabela de marcaj”, ne-a declarat Valerian Voicu, presedintele sectiei de fotbal a Clubului Aerostar Bacau.


Raspunderea juridica a comentariilor revine in totalitate autorilor. Inainte de a comenta, cititi Standardele comunitatii! Nu vom accepta comentariile rasiste, xenofobe, care indeamna la ura sau care incita la violenta. In cazul in care considerati ca un comentariu deja aprobat ar trebui eliminat, va rugam sa ne instiintati folosind acest formular.

2 COMENTARII

  1. Componenţa celor cinci serii ale Ligii 3. 74 de echipe, posibil 75, vor participa în noul sezon care începe pe 2 şi 3 septembrie

    Astăzi, 25 august, la Casa Fotbalului, Federaţia Română de Fotbal a anunţat, cu aproape o săptămână şi jumătate înainte de startul noului sezon (2/3 septembrie), cele 74 de echipe care s-au înscris şi au fost admise să participe în campionatul Ligii 3. Există posibilitatea ca luni sau marţi o a 75-a echipă să fie primită în Liga 3, în speţă Farul Constanţa, totul depinzând de declararea sau nu a falimentului clubului de la malul mării.

    Totodată, astăzi, au fost prezentate şi cele cinci serii care compun noul campionat al Ligii 3, iar apoi s-a tras la sorţi şi calendarului competiţional.

    Seriile I, a III-a, a IV-a şi a V-a sunt compuse din câte 15 echipe, iar programul a fost stabilit după tabelul de Berger 16, în timp ce Seria a II-a are în alcătuire în acest moment 14 echipe, dar ar putea avea tot 15 dacă va fi acceptată în campionat şi Farul Constanţa. Pentru Seria a II-a s-au tras două variante de program, prima pe un tabel de Berger de 14 echipe, iar a doua pe un tabel de Berger de 16 echipe, în funcţie de situaţia Farului.

    La finalul campionatului Ligii 3 prima clasată din fiecare serie va promova în Liga 2, în timp ce de retrogradat în Liga 4 o vor face echipele clasate pe locurile 13, 14 şi 15 din fiecare serie şi cel mai slab loc 12.

    În cele cinci serii putem constata că s-au înscris 16 echipe din cele 21 care au câştigat barajul de promovare în Liga 3, 5 cluburi din Liga 1 au decis să-şi înscrie echipe satelit în al treilea campionat al ţării, 2 cluburi din Liga 2 şi-au făcut şi ele echipe secunde, în timp ce din categoria Liga Elitelor s-a înscris doar Unirea 1924 Alba Iulia. Restul cluburilor participante în Liga 3 au evoluat şi sezonul trecut în acest campionat.

    Până la mijlocul săptămânii viitoare, FRF aşteaptă în continuare cereri din partea cluburilor care doresc să-şi desfăşoare meciurile pe teren propriu vineri, nu sâmbătă, atunci când e data oficială a meciurilor din Liga 3. Cererile trebuie să fie bine motivate (pe acel teren urmează să joace în acelaşi timp şi alte echipe, formaţia secundă, de juniori sau Elită) sau să fie susţinute de avizul AJF din judeţul respectiv.

    Mai jos, Liga2.ro vă prezintă componenţa celor cinci serii ale Ligii 3, ediţia 2016/2017:

    SERIA I

    Avântul Valea Mărului
    Sportul Chiscani
    Olimpic Cetate Râşnov
    SC Bacău
    Olimpia Râmnicu Sărat
    Ştiinţa Miroslava
    CSM Roman
    Metalosport Galaţi
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
    Sporting Lieşti
    Aerostar Bacău
    CSM Paşcani
    Atletico Vaslui
    AFC Odorheiu Secuiesc
    AFC Hărman

    PROGRAMUL TURULUI SERIEI I

    SERIA a II-a

    Arsenal Malu
    Axiopolis Sport Cernavodă
    Delta Dobrogea Tulcea
    Metaloglobus Bucureşti
    Unirea Slobozia
    Viitorul Domneşti
    Înainte Modelu
    Petrolistul Boldeşti
    FC Viitorul II
    Dinamo II
    CSM Olteniţa
    CS Tunari
    Gloria Popeşti Leordeni
    Astra II
    Farul Constanţa*
    * La momentul tragerii programului Ligii 3, Farul nu a fost introdusă ca echipă activă în Seria a II-a. S-a tras însă şi o variantă de program cu Farul în campionat, ca rezervă în cazul în care gruparea constănţeană va demonstra până marţi cel târziu că îşi poate continua activitatea.

    PROGRAMUL TURULUI SERIEI a II-a

    SERIA a III-a

    Flacăra Moreni
    FCM Alexandria
    ACS Şirineasa
    SCM Piteşti
    FC Voluntari II
    Concordia Chiajna II
    Sporting Roşiori
    Atletic Bradu
    CS Podari
    FC Aninoasa
    CS U Craiova II
    Urban Titu
    ACSO Filiaşi
    Steaua Bucureşti II
    CS Mioveni II

    PROGRAMUL TURULUI SERIEI a III-a

    SERIA a IV-a

    CSM Şcolar Reşiţa
    Ripensia Timişoara
    Mureşul Vinţu de Jos
    Gloria Lunca-Teuz Cernei
    Performanţa Ighiu
    Industria Galda
    Naţional Sebiş
    CNS Cetate Deva
    Pandurii Târgu Jiu II
    CSM Lugoj
    Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
    Millenium Giarmata
    ACS Poli Timişoara II
    UTA Bătrâna Doamnă II
    Unirea 1924 Alba Iulia

    PROGRAMUL TURULUI SERIEI a IV-a

    SERIA a V-a

    ACS Comunal Recolta Dorolţ
    Viitorul Ulmeni
    AFC Hermannstadt
    FC Bistriţa
    Avântul Reghin
    Metalurgistul Cugir
    Unirea Jucu
    Sănătatea Cluj
    ACS Comuna Recea
    CS Iernut
    CS Oşorhei
    Unirea Dej
    FC Zalău
    Gaz Metan Mediaş II
    ASA Târgu Mureş II

    PROGRAMUL TURULUI SERIEI a V-a

    * Echipele trecute cu albastru sunt nou-promovate din Liga 4
    * Echipele trecute cu vişiniu sunt echipe satelit ale cluburilor din Liga 1 sau 2 înscrise la invitaţia FRF
    * Unirea 1924 Alba Iulia e singura echipă din Liga Elitelor care a dorit să se înscrie la Liga 3

  2. Programul turului Seriei I a Ligii 3. SC Bacău joacă în această serie, dar nu e ea

    Sala Nicolae Dobrin a Casei Fotbalului a găzduit, joi după amiază, tragerea la sorţi a programului ediţiei de campionat 2016-2017 a Ligii 3. Ca şi în sezonul precedent, competiţia se va desfăşura în sistem fiecare cu fiecare, tur şi retur, prima etapă fiind programată pe 2 şi 3 septembrie 2016, de la ora 17:00.

    Seriile I, a III-a, a IV-a şi a V-a sunt compuse din câte 15 echipe, iar programul a fost stabilit după tabelul de Berger 16, în timp ce Seria a II-a are în alcătuire în acest moment 14 echipe, dar ar putea avea tot 15 dacă va fi acceptată în campionat şi Farul Constanţa. Pentru Seria a II-a s-au tras două variante de program, prima pe un tabel de Berger de 14 echipe, iar a doua pe un tabel de Berger de 16 echipe, în funcţie de situaţia Farului.

    La finalul campionatului Ligii 3 prima clasată din fiecare serie va promova în Liga 2, în timp ce de retrogradat în Liga 4 o vor face echipele clasate pe locurile 13, 14 şi 15 din fiecare serie şi cel mai slab loc 12.

    Până la mijlocul săptămânii viitoare, FRF aşteaptă în continuare cereri din partea cluburilor care doresc să-şi desfăşoare meciurile pe teren propriu vineri, nu sâmbătă, atunci când e data oficială a meciurilor din Liga 3. Cererile trebuie să fie bine motivate (pe acel teren urmează să joace în acelaşi timp şi alte echipe, formaţia secundă, de juniori sau Elită) sau să fie susţinute de avizul AJF din judeţul respectiv.

    SERIA I

    Avântul Valea Mărului
    Sportul Chiscani
    Olimpic Cetate Râşnov
    SC Bacău
    Olimpia Râmnicu Sărat
    Ştiinţa Miroslava
    CSM Roman
    Metalosport Galaţi
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
    Sporting Lieşti
    Aerostar Bacău
    CSM Paşcani
    Atletico Vaslui
    AFC Odorheiu Secuiesc
    AFC Hărman

    * Echipele trecute cu albastru sunt nou-promovate din Liga 4
    * SC Bacău a renunţat la locul din Liga 2, însă sub acest nume va juca de fapt în Liga 3 Gauss Răcăciuni, mai nou Gauss Bacău, echipă care a pierdut barajul de promovare din Liga 4

    Mai jos, Liga2.ro vă prezintă programul turului de campionat al Ligii 3, ediţia 2016/2017, pentru SERIA I:

    ETAPA 1

    CSM Paşcani – Olimpia Râmnicu Sărat
    AFC Hărman – Ştiinţa Miroslava
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Atletico Vaslui
    AFC Odorheiu Secuiesc – CSM Roman
    Avântul Valea Mărului – SC Bacău
    Sportul Chiscani – Aerostar Bacău
    Olimpic Cetate Râşnov – Sporting Lieşti
    Metalosport Galaţi stă.

    ETAPA 2

    Ştiinţa Miroslava – CSM Paşcani
    Atletico Vaslui – AFC Hărman
    CSM Roman – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
    SC Bacău – AFC Odorheiu Secuiesc
    Aerostar Bacău – Metalosport Galaţi
    Sporting Lieşti – Sportul Chiscani
    Olimpia Râmnicu Sărat – Olimpic Cetate Râşnov
    Avântul Valea Mărului stă.

    ETAPA 3

    Ştiinţa Miroslava – Olimpia Râmnicu Sărat
    CSM Paşcani – Atletico Vaslui
    AFC Hărman – CSM Roman
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – SC Bacău
    Avântul Valea Mărului – Aerostar Bacău
    Metalosport Galaţi – Sporting Lieşti
    Sportul Chiscani – Olimpic Cetate Râşnov
    AFC Odorheiu Secuiesc stă.

    ETAPA 4

    Atletico Vaslui – Ştiinţa Miroslava
    CSM Roman – CSM Paşcani
    SC Bacău – AFC Hărman
    Aerostar Bacău – AFC Odorheiu Secuiesc
    Sporting Lieşti – Avântul Valea Mărului
    Olimpic Cetate Râşnov – Metalosport Galaţi
    Olimpia Râmnicu Sărat – Sportul Chiscani
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc stă.

    ETAPA 5

    Atletico Vaslui – Olimpia Râmnicu Sărat
    Ştiinţa Miroslava – CSM Roman
    CSM Paşcani – SC Bacău
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Aerostar Bacău
    AFC Odorheiu Secuiesc – Sporting Lieşti
    Avântul Valea Mărului – Olimpic Cetate Râşnov
    Metalosport Galaţi – Sportul Chiscani
    AFC Hărman stă.

    ETAPA 6

    CSM Roman – Atletico Vaslui
    SC Bacău – Ştiinţa Miroslava
    Aerostar Bacău – AFC Hărman
    Sporting Lieşti – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
    Olimpic Cetate Râşnov – AFC Odorheiu Secuiesc
    Sportul Chiscani – Avântul Valea Mărului
    Olimpia Râmnicu Sărat – Metalosport Galaţi
    CSM Paşcani stă.

    ETAPA 7

    CSM Roman – Olimpia Râmnicu Sărat
    Atletico Vaslui – SC Bacău
    CSM Paşcani – Aerostar Bacău
    AFC Hărman – Sporting Lieşti
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Olimpic Cetate Râşnov
    AFC Odorheiu Secuiesc – Sportul Chiscani
    Avântul Valea Mărului – Metalosport Galaţi
    Ştiinţa Miroslava stă.

    ETAPA 8

    SC Bacău – CSM Roman
    Aerostar Bacău – Ştiinţa Miroslava
    Sporting Lieşti – CSM Paşcani
    Olimpic Cetate Râşnov – AFC Hărman
    Sportul Chiscani – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
    Metalosport Galaţi – AFC Odorheiu Secuiesc
    Olimpia Râmnicu Sărat – Avântul Valea Mărului
    Atletico Vaslui stă.

    ETAPA 9

    Olimpia Râmnicu Sărat – SC Bacău
    Atletico Vaslui – Aerostar Bacău
    Ştiinţa Miroslava – Sporting Lieşti
    CSM Paşcani – Olimpic Cetate Râşnov
    AFC Hărman – Sportul Chiscani
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Metalosport Galaţi
    AFC Odorheiu Secuiesc – Avântul Valea Mărului
    CSM Roman stă.

    ETAPA 10

    Aerostar Bacău – CSM Roman
    Sporting Lieşti – Atletico Vaslui
    Olimpic Cetate Râşnov – Ştiinţa Miroslava
    Sportul Chiscani – CSM Paşcani
    Metalosport Galaţi – AFC Hărman
    Avântul Valea Mărului – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
    AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpia Râmnicu Sărat
    SC Bacău stă.

    ETAPA 11

    SC Bacău – Aerostar Bacău
    CSM Roman – Sporting Lieşti
    Atletico Vaslui – Olimpic Cetate Râşnov
    Ştiinţa Miroslava – Sportul Chiscani
    CSM Paşcani – Metalosport Galaţi
    AFC Hărman – Avântul Valea Mărului
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – AFC Odorheiu Secuiesc
    Olimpia Râmnicu Sărat stă.

    ETAPA 12

    Sporting Lieşti – SC Bacău
    Olimpic Cetate Râşnov – CSM Roman
    Sportul Chiscani – Atletico Vaslui
    Metalosport Galaţi – Ştiinţa Miroslava
    Avântul Valea Mărului – CSM Paşcani
    AFC Odorheiu Secuiesc – AFC Hărman
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Olimpia Râmnicu Sărat
    Aerostar Bacău stă.

    ETAPA 13

    Olimpia Râmnicu Sărat – Aerostar Bacău
    SC Bacău – Olimpic Cetate Râşnov
    CSM Roman – Sportul Chiscani
    Atletico Vaslui – Metalosport Galaţi
    Ştiinţa Miroslava – Avântul Valea Mărului
    CSM Paşcani – AFC Odorheiu Secuiesc
    AFC Hărman – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
    Sporting Lieşti stă.

    ETAPA 14

    Sporting Lieşti – Aerostar Bacău
    Sportul Chiscani – SC Bacău
    Metalosport Galaţi – CSM Roman
    Avântul Valea Mărului – Atletico Vaslui
    AFC Odorheiu Secuiesc – Ştiinţa Miroslava
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Paşcani
    AFC Hărman – Olimpia Râmnicu Sărat
    Olimpic Cetate Râşnov stă.

    ETAPA 15

    Olimpia Râmnicu Sărat – Sporting Lieşti
    Aerostar Bacău – Olimpic Cetate Râşnov
    SC Bacău – Metalosport Galaţi
    CSM Roman – Avântul Valea Mărului
    Atletico Vaslui – AFC Odorheiu Secuiesc
    Ştiinţa Miroslava – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
    CSM Paşcani – AFC Hărman
    Sportul Chiscani stă.

LĂSAȚI UN MESAJ