29 martie 2024
SportFotbal/ CM 2014: Brazilia- ce emotii, Rodriguez- ce goluri!

Fotbal/ CM 2014: Brazilia- ce emotii, Rodriguez- ce goluri!

Brazilia- Chile 4-3, dupa loviturile de la 11 metri (1-1 la finalul celor 120 de minute). Au marcat: David Luiz (’18)/ Alexis Sanchez ’32). Au inscris de la 11 metri: D. Luiz, Marcelo, Neymar/ Aranguiz, M. Diaz. Au ratat: Willian, Hulk/ Pinilla, A. Sanchez, Gonzalo Jara. Brazilia merge mai departe. Dar cu câte emotii! Sâmbata, selectionata cariocas a aeliminat, pentru a patra oara la un turneu final de Campionat Mondial reprezentativa chiliana. Niciodata, insa, lupta nu a fost asa de strânsa. Gazdele au deschis scorul prin David Luiz, la o faza fixa, chilienii au egalat prin Alexis Sanchez, la o eroare a lui Hulk si 1-1 a ramas pâna la finalul celor 90 de minute. Nici prelungirile nu au rupt echilibrul, desi Chile putea da lovitura in min. 119, atunci când Pinilla a sutat puternic in transversala. La penalty-uri, portarul Braziliei, Julio Cesar a fost mai in vâna, iar atunci când a ramas fara reactie, a fost salvat, din nou, de bara, la lovitura decisiva a lui Jara. Chile paraseste Brazilia in lacrimi, dar cu fruntea sus. Iar Brazilia se pregateste de confruntarea contra Columbiei lui James Rodriguez
Columbia- Uruguay 2-0. A marcat: James Rodriguez (min. 28 si 50). Ce frumoasa este Columbia! Si ce fotbalist este James Rodriguez, “decarul” care va implini 23 de ani chiar in preziua finalei! Pasionatii fotbalului argentinian si-l amintesc, probabil, de la Banfield, in anul in care “burghiul” alb-verzui a cucerit titlul in Apertura. “El Pibe” a confirmat, apoi, la Porto, a ajuns, anul trecut, la Monaco, alaturi de conationalul sau, Falcao (absent la Mondiale), iar acum isi doreste sa joace alaturi de idolul sau, Cristiano Ronaldo la Real Madrid. La ce evolutii a avut pâna acum, la Mondial (James conduce atât in topul celor mai bun jucatori, cât si in cel al golgheterilor), e clar ca va fi bataie mare pe semnatura sa. Sâmbata seara, Rodriguez a lovit din nou decisiv. Marcând ambele goluri ale “optimii” cu Uruguayul si calificând Columbia, in premiera, in “sferturi”. Iar golul de 1-0 (preluare pe piept si sut sub transversala, de la 25 de metri) candideaza la titlul de “reusita turneului”.

Programul zilei
Franta – Nigeria (azi, ora 19.00/ TVR1). Franta porneste cu prima sansa. Chiar daca a facut pasul inapoi in ultimele zece minute ale meciului cu Elvetia si a fost tinuta in sah de Ecuador. Benzema ramâne un jucator de mare clasa, iar “cocosii” formeaza, din nou, o echipa de temut. In plus, Nigeria continua sa fie mai mult cu gândul la primele neachitate de federatie decât la jocul din optimile de finala, contra selectionatei lui Deschamps. Si totusi, Franta se teme de ceva, dar nu de Nigeria. “Jucam pentru prima oara la ora 13.00, iar caldura ne poate dezavantaja. Plus ca adversarii nostri au evoluat deja la aceasta ora, contra Argentinei si s-au obipnuit. Va fi dificil”, s-a plâns Yohan Cabaye.
Germania – Algeria (azi, ora 23.00/ TVR1). La Mondialul spaniol din 1982, Algeria a invins Germania (Federala) cu 2-1. Cu toate acestea, Belloumi si Madjer nu au depasit faza grupelor. Motivul? In meciul decisiv, Germania si Austria au pus-o de un blat rusinos (1-0 pentru nemti), astfel incât Rummenigge si Krankl au mers, brat la brat, in faza urmatoare. Algerienii asteapta, deci, de 32 de ani o revansa de Mondiale. Si spera sa o obtina in aceasta seara, chiar daca Germania ramâne o forta. Poate ca mai ceva ca in 1982. Selectionerul nemtilor, Joachim Low a ridicat din umeri când i s-a amintit de “blatul” de la Gijon: “Nu ne gândim deloc la acel meci. Si cum am putea-o face când, de fapt, din lotul nostru actual, doar Klose si Weidenfeller erau nascuti atunci?”.