29 martie 2024
SportCupa României la Box Seniori: Patru titluri pentru Bacău

Cupa României la Box Seniori: Patru titluri pentru Bacău

Pentru trei zile, săptămâna trecută, Bacăul a fost capitala boxului românesc, Sala de Atletism găzduind ediția 2017 a Cupei României la Box pentru categoria Seniori. Confruntările din ring au fost aprige încă din faza calificărilor, cei mai buni pugiliști reușind să ajungă în Galele Finale care s-au disputat vineri, 7 aprilie. Spectacolul a fost unul remarcabil spre deliciul publicului, care, de nenumărate ori a explodat de încântare la loviturile perfecte ale favoriților.

Dacă unele meciuri au fost echilibrate, la ediția din 2017 a Cupei României la Box pentru Seniori s-au înregistrat și abandonuri, meciuri terminate prin KO sau neprezentări din motive medicale, ceea ce arată că această competiție a fost la un nivel înalt, chiar dacă au lipsit unii boxeri de calitate, campioni europeni sau binecunoscutul Mihai Nistor, sportivi care au avut alt calendar competițional.

În acest context, în cele 10 finale disputate în ultima zi de competiție, pugiliștii băcăuani au reușit să câștige 4 medalii de aur și 2 de argint. Iată rezultatele complete din finale :

Arbitrii care au Jurizat la Cupa Romaniei

-Categoria 46-49 kg, Dragoș Manu (Buzău) l-a învins cu 4-1 pe Adrian Mihalache (Rovinari) ;
-Categoria 52 kg, Sebastian Arbuz (Bacău) a câștigat prin abandon în prima repriză în fața lui Gabriel Ștefan (Târgoviște);
-Categoria 56 kg, Sergiu Moraru (Zalău) s-a impus prin abandonul în repriza I a lui Alexandru Căpățână (Artro);
-Categoria 60 kg, Răzvan Andeiana (Dinamo Buc.) a câștigat prin abandon în repriza I în față lui Cosmin Popa (Torpe);
-Categoria 64 kg, Alexandru Cuciureanu (Bacău) l-a învins pe Alexandru Popescu (Dinamo) prin KO în repriza I;
-Categoria 69 Kg, Nicușor Ciobanu (Bacău) s-a impus cu 4-1 în fața lui Adrian Zgavorogea (Bacău);
-Categoria 75 kg, Mariu Dumitru (Mioveni) a dispus cu 4-1 de Vlad Miron (Cluj);
-Categoria 81 Kg, Albero Biro (Bacău) a câștigat categoric, scor 5-0, în fața lui Adrian Ciobanu (Slatina);
-Categoria 91 Kg, Cătălin Cristea (Târgoviște) s-a impus la limită, 3-2, în jocul cu Vitalie Mîrza (Bacău);
-Categoria +91 kg, Adrian Poputea (Zalău) l-a învins fără drept de apel, 5-0, pe Ionel Osvat (Oradea).

Pe lângă diplomele și medaliile oferite câștigătorilor în festivitățile de premiere s-au mai acordat și o serie de trofee, partenerilor care au sprijinit organizarea acestui eveniment, respectiv sponsorilor și Primăriei Municipiului Bacău. Din partea primăriei a fost prezent viceprimarul Constantin Scripăț, cel care a și primit distincția și care a declarat că instituția pe care o reprezintă este încântată să sprijine un eveniment de o asemenea importanță, eveniment găzduit de orașul nostru și care ne face cinste.

Doru Sechelariu a primit trofeul in memoria lui Dumitru Sechelariu
De remarcat este faptul că s-a acordat un trofeu în memoria fostului primar al Bacăului, Dumitru Sechelariu, cel care a susținut boxul băcăuan și care a contribuit decisiv la dezvoltarea boxului românesc. Trofeul a fost primit de către fiul acestuia, Doru Sechelariu.

„Este o onoare să primesc acest trofeu în numele tatălui meu. Mărturisesc că am fost luat pe neașteptate. Este un gest nobil din partea organizatorilor și mă bucur că tatăl meu nu este uitat și că mai sunt oameni care îl respectă în continuare, pentru tot ceea ce a făcut pentru sportul băcăuan”, a declarat emoționat Doru Sechelariu. Trofeul i-a fost înmânat lui Doru Sechelariu de către consilierul județean Răzvan Șendrea.

Un alt trofeu a fost decernat antrenorului emerit Relu Auraș de către președintele Federației Române de Box, Vasile Cîtea, distincția fiind acordată pentru sprijinul acordat Federației în organizarea acestui eveniment, dar și pentru personalitatea sa puternică.

Relu Auras a primit trofeul de la Vasile Citea, presedintele Federatiei Romane de Box
„Sunt foarte mulțuimit de ce am văzut la această competiție, meciuri spectaculoase și de bună calitate. Decizii perfecte, fără nicio urmă de îndoială, lucruri care ne bucură și ne dă încredere pentru viitor. Trebuie să spun, în numele Federației, că suntem recunoscători pentru toți cei care s-au implicat în organizarea acestei ediții de Cupa României la Seniori”, a declarat Vasile Cîtea, președintele Federației Române de Box.

Despre evoluția sportivilor băcăuanila această competiție majoră ne-a vorbit chiar antrenorul emerit Relu Auraș: „Am avut 4 medalii de aur și 2 de argint la această Cupă. Este un rezultat foarte bun, excepțional, care ne dă încredere pe mai departe. Sportivii noștri au boxat la cel mai înalt nivel și sunt foarte mulțumit de ei.”

Viceprimarul Constantin Scripat primind distinctia oferita de catre Fedratia Romana de Box pentru Primaria municipiului Bacau