19 aprilie 2024
SportColtul talentelor: Plus de experienta

Coltul talentelor: Plus de experienta

Multiplu medaliat national, un judoka bacauan a urcat pe podium si pe plan extern. Stefan Cremene (SCM – J.C. Royal Bacau) a facut parte din echipa CSS – Unirea Iasi, care a reprezentat România la turneul international “Koroska Kupa”, desfasurat la Slovenj Gradec (Slovenia). Intr-o competitie in care au participat sportivi din 20 de tari din Europa si Asia, bacauanul si-a valorificat experienta si a cucerit medalia de bronz la categoria 34 kg, U13, intr-o grupa in care s-au aliniat la start 24 de adversari. In primele trei meciuri, sportivul pregatit de Aurel Chelariu s-a impus prin ippon in fata unor sportivi din Italia, Croatia si Slovenia, fiind intrecut la intrarea in finala prin yuko de catre un reprezentant al Ucrainei. Meciul pentru bronz l-a avut cu un sportiv din Azerbaidjan. Pentru Stefan Cremene, evolutiile din Slovenia vin sa incununeze un parcurs insemnat pe plan national. In 2011 a obtinut bronzul cu echipa, iar in 2012 a facut parte din echipa bacauana campioana nationala (U11) si a cucerit o medalie de bronz la individual (U11, 30 kg). De asemenea, la concursurile de verificare s-a clasat tot timpul intre primii trei sportivi ai categoriei.