29 martie 2024
SportAdio, vis frumos!

Adio, vis frumos!

Fotbal/ Arbitrul Balaci i-a eliminat pe bacauani din Cupa României, inventând penalty-ul din care muresenii au câstigat miercuri, pe “Letea”

SC Bacau- ASA Târgu-Mures 0-1 (0-0)

Stadion “Letea”. Spectatori: aproximativ 1.000. A marcat: GOROBSOV (min. 55, din penalty).
SC Bacau: Miron- Mihalachioae, Lozneanu, Burca, Druga- C. Neagu (’67 Grumezescu), Adascalitei, Dumitriu (’77 Tutu), Punga- Vraciu, A. Pavel (’62 Hurdubei). Antrenor: Cristi Popovici.
ASA Târgu-Mures: Viciu- Golanski, Balaur, Gonzales, Balic-Hanca, Brandan (’66 N’Doye), Gorobsov, Voiculet (’78 Dedov)- M. Axente, Pedro Luis (’69 Romario). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Arbitri: Marian Balaci (Turnu Severin)- Laszlo Imre Bucsi (Sfântu-Gheorghe), Gabriel Sabin Stroe (Pitesti).

De obicei, visele mor in zori. Visul Sport Clubului de a face o noua victima ilustra in Cupa României si de a accede in “sferturile” competitiei a pierit miercuri, la ora 15.44. In minutul 55 al meciului cu ASA Târgu-Mures. Atunci când arbitrul Marian Balaci a inventat penalty-ul din care Nicolas Gorobsov a marcat unicul gol al jocului de pe “Letea”. Asa merge ASA mai departe: impinsa de la spate de omu’ cu fluerul.

Altfel, nici nu ar fi avut sanse, de vreme ce trupa lui Cristiano Bergodi nu si-a creat nicio ocazie clara de gol la poarta lui Miron. Si uite asa paraseste Sport Club Bacau competitia: jucând frumos, ratând in nestire si fiind furata pe fata de o brigada de arbitri care i-a anulat si un gol in finalul primei reprize pentru un presupus ofsaid. Bacauanii au inceput in forta meciul din “optimile” Cupei, iar “bomba” expediata de Mihalachioaie din afara careului si respinsa in corner de Viciu a demonstrat- daca mai era nevoie- de ce Craiova a plecat in genunchi de pe “Letea”, in urma cu mai bine de o luna. In genunchi a fost si apararea vice-campioanei.

Numai ca oamenii lui Popovici nu au reusit sa-i dea lovitura de gratie. In minutele 8, 21 si 40, Vraciu a irosit niste ocazii care il vor urmari si in somn. Iar cu un minut inainte de pauza, Dumitriu (care ratase intâlnirea cu mingea de 1-0 centrata de Druga in min. 21) a reluat din vole, dar Viciu a salvat incredibil! La zece minute de la reluare a venit si “momentul crimei”: la o faza confuza, Gonzales a cazut fara sa fie atins, iar Balaci a indicat punctul cu var, aratându-i, totodata, cartonasul galben lui Vraciu.

_a golul

Gorobsov a transformat in forta penalty-ul, transând soarta calificarii in favoarea ASA-ului. In zadar si-au reluat gazdele atacurile. In zadar excelentii Burca si Lozneanu au urcat in careul advers. Si in zadar a primit Sport Clubul o lovitura libera de la 17 metri, perpendicular pe poarta, in minutul 90A4. Hurdubei a sutat peste zid si peste poarta, iar odata cu mingea au zburat si sperantele SC-ului de a duce meciul in prelungiri si visul mai departe, spre “sferturi”. Adio, Cupa, adio, vis frumos!

Miron: “Arbitrul ne-a eliminat”

Portarul Sport Clubului, Bogdan Miron a fost cât se poate de transant la finalul meciurului de pe “Letea”: “Nu ASA ne-a eliminat, ci arbitrul. Asa cum mi-a relatat si unul din cameramanii postului care a transfmis meciul, la faza respectiva a fost hent pentru noi, dar arbitrul a dictat penalty-uri. Nu meritam sa pierdem”.

Balauru: “A fost fault. Adica hent!”

Declaratia zilei a apartinut fundasului central al ASA-ului, Ionut Balauru. Chestionat pe marginea penalty-ului din min. 55, Balauru a replicat uluitor: “Ce penalty? Pai n-am avut penalty”. Intrebat din nou (“Pai golul vostru a fost marcat din 11 metri. Ce a fost de s-a dictat penalty?”), Balauru a dat un alt raspuns edificator: “A fost fault. Adica hent”.